vlc 0.8.6b - en to ro translation catalogue (1547 entries)

en: 
    (WinCE interface)
ro: 
    (Interfață WinCE)

en: 
    Available updates and related downloads.
    (Double click on a file to download it)
ro: 
    Actualizări disponibile și descărcări asociate.
    (Dublu clic pe un fișier pentru a-l descărca)

en: 
    Press the RETURN key to continue...
ro: 
    Apăsați tasta RETURN pentru a continua...

en:  (default disabled)
ro:  (dezactivat implicit)

en:  (default enabled)
ro:  (activat implicit)

en:  (wxWidgets interface)
ro:  (interfață wxWidgets)

en:  Apply
ro:  Aplică

en:  Cancel
ro:  Renunță

en:  Clear
ro:  Șterge

en:  Save
ro:  Salvează

en: %i items
ro: %i elemente

en: %i items in playlist
ro: %i elemente în playlist

en: %i items in playlist (%i not shown)
ro: %i elemente în playlist (%i nu sunt arătate)

en: %s: illegal option -- %c
ro: %s: opțiune ilegală -- %c

en: %s: invalid option -- %c
ro: %s: opțiune invalidă -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opțiunea '%c%s' nu permite un parametru

en: %s: option `%s' is ambiguous
ro: %s: opțiunea '%s' este ambiguă

en: %s: option `%s' requires an argument
ro: %s: opțiunea '%s' necesită un parametru

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opțiunea '--%s' nu permite un parametru

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
ro: %s: opțiunea '-W %s' nu permite un parametru

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
ro: %s: opțiunea '-W %s' este ambiguă

en: %s: option requires an argument -- %c
ro: %s: opțiunea necesită un parametru -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
ro: %s: opțiune nerecunoscută '%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
ro: %s: opțiune nerecunoscută '--%s'

en: &Add URL...
ro: &Adaugă URL...

en: &Bookmarks...	Ctrl-B
ro: &Semne de carte...	Ctrl-B

en: &Cancel
ro: &Renunță

en: &Clear
ro: Șter&ge

en: &Close
ro: În&chide

en: &Delete
ro: Șter&ge

en: &File
ro: &Fișier

en: &Help
ro: A&jutor

en: &Manage
ro: &Gestionează

en: &Messages...
ro: &Mesaje...

en: &Messages...	Ctrl-M
ro: &Mesaje...	Ctrl-M

en: &Navigation
ro: &Navigare

en: &Open Playlist...
ro: Deschide &playlist...

en: &Preferences...
ro: &Preferințe...

en: &Reverse Sort by Title
ro: Inve&rsează sortarea după titlu

en: &Save
ro: &Salvează

en: &Save Playlist...
ro: &Salvează playlist...

en: &Selection
ro: &Selecție

en: &Settings
ro: &Setări

en: &View
ro: &Vizualizare

en: &View items
ro: &Vizualizare elemente

en: &Wizard...	Ctrl-W
ro: &Asistent...	Ctrl-W

en: (c) 1996-2006 - the VideoLAN Team
ro: (c) 1996-2006 - Echipa VideoLAN

en: (no title)
ro: (fără titlu)

en: 1:1 Original
ro: 1:1 (original)

en: 1:2 Half
ro: 1:2 (jumătate)

en: 1:4 Quarter
ro: 1:4 (sfert)

en: 1:File
ro: 1:Fișier

en: 2 Front 2 Rear
ro: 2 Față 2 Spate

en: 2 Pass
ro: 2 treceri

en: 2:1 Double
ro: 2:1 (dublu)

en: 3 Front 2 Rear
ro: 3 Față 2 Spate

en: A free audio codec dedicated to compression of voice (useable with OGG)
ro: Un codec audio liber dedicat compresiei vocii (utilizabil cu OGG)

en: A/52 over S/PDIF
ro: A/52 peste S/PDIF

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
ro: Decodor audio AAC (utilizând libfaad2)

en: AAC extension
ro: Extensie AAC

en: ADPCM audio decoder
ro: Decodor audio ADPCM

en: ALSA Device Name
ro: Nume dispozitiv ALSA

en: ALSA audio output
ro: Ieșire audio ALSA

en: About
ro: Despre

en: About %s
ro: Despre %s

en: About...
ro: Despre...

en: Access filter module
ro: Modúl de filtru de acces

en: Access filters
ro: Filtre de acces

en: Access module
ro: Modúl de acces

en: Access modules
ro: Module de acces

en: Access output
ro: Ieșire de acces

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
ro: Modulele de ieșire de acces controlează felurile în care sunt trimise fluxurile multiplexate. Aceste setări vă permit să forțați întotdeauna o metodă specifică de ieșire de acces. Probabil că ar trebui să nu faceți acest lucru.
    Puteți stabili de asemenea parametrii impliciți pentru fiecare ieșire.de acces.

en: Access:
ro: Acces:

en: Act as master
ro: Acționează ca master

en: Activate
ro: Activare

en: Add
ro: Adaugă

en: Add &Directory...
ro: Adaugă &director...

en: Add Interface
ro: Adaugare interfață

en: Add node
ro: Adaugă nod

en: Add to Playlist
ro: Adaugă la playlist

en: Additional streaming options
ro: Opțiuni de streaming adiționale

en: Address
ro: Adresă

en: Address of the CDDB server to use.
ro: Adresă serverului CDDB folosit.

en: Address of the computer to stream to.
ro: Adresa calculatorului căruia îi este adresat stream-ul.

en: Address:
ro: Adresă:

en: Adds a bookmark at the current position in the stream
ro: Adaugă un semn de carte la poziția curentă în stream

en: Adds distortion effects
ro: Adaugă efecte de distorsiune

en: Adds motion blurring to the image
ro: Adaugă mânjire de mișcare la imagine

en: Adjust VLC priority
ro: Ajustează prioritatea VLC

en: Advanced
ro: Avansat

en: Advanced Settings...
ro: Setări avansate...

en: Advanced information
ro: Informații avansate

en: Advanced options
ro: Opțiuni avansate

en: Advanced options...
ro: Opțiuni avansate...

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: Advanced settings. Use with care.
ro: Setări avansate. Folosiți cu grijă

en: All
ro: Tot

en: All Files (*.*)|*|Sound Files (*.mp3, *.ogg, etc.)|
ro: Toate fișierele (*.*)|*|Fișiere audio (*.mp3, *.ogg, etc.)|

en: All items, unsorted
ro: Toate elementele, nesortate

en: Allow only one running instance
ro: Permite doar o singură instanță de execuție

en: Allow only one running instance when started from file.
ro: Permite rularea unei singure instanțe când este pornit din fișier.

en: Allow real-time priority
ro: Permite prioritate de timp real

en: Allow timeshifting
ro: Permite decalaj temporal

en: Allows you to modify the default caching value for RTSP streams. This value should be set in millisecond units.
ro: Vă permite să modificați valoarea de stocare în cache pentru stream-uri RTSP. Această valoare ar trebui stabilită în unități de milisecunde.

en: Allows you to modify the password that will be used for the connection.
ro: Va permite sa modificati parola care va fi folosita pentru conexiune.

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
ro: Vă permite să specificați o metadată de tip "copyrigth" pentru o intrare

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
ro: Vă permite să specificați o metadată de tip "dată" pentru o intrare

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
ro: Vă permite să specificați o metadată de tip "descriere" pentru o intrare

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
ro: Vă permite să specificați o metadată de tip "gen" pentru o intrare

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
ro: Vă permite să specificați o metadată de tip "titlu" pentru o intrare

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
ro: Vă permite să specificați o metadată de tip "URL" pentru o intrare

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
ro: Vă permite să specificați o metadată de tip "artist" pentru o intrare

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
ro: Vă permite să specificați o metadată de tip "autor" pentru o intrare

en: Alternative rock
ro: Rock alternativ

en: Always on top
ro: Întotdeauna deasupra

en: Always place the video window on top of other windows.
ro: Plasează fereastra video întotdeauna deasupra altor ferestre.

en: American English
ro: Engleză americană

en: Amplification
ro: Amplificare

en: Announce Channel:
ro: Canal de anunț:

en: Antenna
ro: Antenă

en: Antenna lnb_lof1 (kHz)
ro: nb_lof1 al antenei (kHz)

en: Antenna lnb_lof2 (kHz)
ro: nb_lof2 al antenei (kHz)

en: Antenna lnb_slof (kHz)
ro: nb_slof al antenei (kHz)

en: Application
ro: Aplicație

en: Apply
ro: Aplică

en: Apply the equalizer twice. The resulting effect will be sharper.
ro: Aplică egalizatorul de două ori. Efectul rezultat va fi mai pătrunzător.

en: Artist metadata
ro: Metadată artist

en: Aspect Ratio
ro: Raport de aspect

en: Aspect ratio: %s
ro: Raport de aspect: %s

en: Aspect-ratio
ro: Raport de aspect

en: Audio Bitrate :
ro: Rată de biți audio:

en: Audio CD
ro: CD Audio

en: Audio CD - Track
ro: CD audio - Pista

en: Audio CD - Track %i
ro: CD audio - Pista %i

en: Audio CD device
ro: Dispozitivul CD audio

en: Audio CD input
ro: Intrare CD Audio

en: Audio Channel
ro: Canal audio

en: Audio Channels
ro: Canale audio

en: Audio Codec:
ro: Codec audio

en: Audio Compact Disc
ro: Compact disc audio

en: Audio Device
ro: Dispozitiv audio

en: Audio Track
ro: Pistă audio

en: Audio codec
ro: Codec audio

en: Audio codecs
ro: Codecuri audio

en: Audio delay down
ro: Scădere întârziere audio

en: Audio delay up
ro: Creștere întârziere audio

en: Audio desynchronization compensation
ro: Compensare de desincronizare audio

en: Audio device name
ro: Nume dispozitiv audio

en: Audio filters
ro: Filtre audio

en: Audio filters are used to postprocess the audio stream.
ro: Filtrele audio sunt folosite pentru postprocesarea stream-ului audio.

en: Audio language
ro: Limba audio

en: Audio output frequency (Hz)
ro: Frecvență ieșire audio (Hz)

en: Audio output module
ro: Modúl ieșire audio

en: Audio output saved volume
ro: Volumul salvat al ieșirii audio

en: Audio output volume step
ro: Pas de reglaj al volumului de ieșire audio

en: Audio settings
ro: Setări audio

en: Audio track
ro: Pistă audio

en: Audio track ID
ro: ID pistă audio

en: Audio visualizations
ro: Vizualizări audio

en: Audio visualizations
ro: Vizualizări audio

en: Author
ro: Autor

en: Author metadata
ro: Metadată autor

en: Auto re-connect
ro: Reconectează automat

en: Auto start
ro: Start automat

en: Autodetect subtitle files
ro: Detectează automat fișierele de subtitrare

en: Autodetection of MTU
ro: Detectare automată a MTU

en: Automatic
ro: Automat

en: Automatic cropping
ro: Trunchiere automată

en: Automatically preparse files
ro: Preanalizează automat fișierele

en: Automatically preparse files added to the playlist (to retrieve some metadata).
ro: Preanalizează automat fișierele adăugate la lista de redare (pentru a obține ceva metadate).

en: B Frames
ro: Cadre B

en: B-frames between I and P
ro: Cadre de tip B între I și P

en: Back
ro: Înapoi

en: Background
ro: Fundal

en: Bands gain
ro: Câștig pe benzi

en: Based on SVN revision:
ro: Bazat pe revizia SVN:

en: Based upon svn changeset [%s]
ro: Bazat pe schimbările svn [%s]

en: Be quiet
ro: Fi tăcut

en: Bidir
ro: Bidirecțional

en: Bitrate
ro: Rată biți

en: Bitrate (kb/s)
ro: Rată biți (kb/s)

en: Bitrate Tolerance:
ro: Toleranța ratei de biți:

en: Bits per sample
ro: Biți pe eșantion

en: Black
ro: Negru

en: Black screens in fullscreen
ro: Zone negre de ecran în modul ecran complet

en: Blend
ro: Mixat

en: Blue
ro: Albastru

en: Blurring
ro: Mânjire

en: Bob
ro: Rotunjit

en: Bonjour services
ro: Servicii bonjour

en: Bookmark
ro: Semn de carte

en: Bookmark %i
ro: Semn de carte %i

en: Bookmarks dialog
ro: Dialog semne de carte

en: Bookmarks list for a stream
ro: Lista de semne de carte pentru un stream

en: Bottom
ro: Jos de tot

en: Bottom-Left
ro: Stânga-Jos

en: Bottom-Right
ro: Dreapta-Jos

en: Brazilian Portuguese
ro: Portugheză braziliană

en: Brightness
ro: Luminozitate

en: Brightness of the video input.
ro: Luminozitatea intrării video

en: Brightness threshold
ro: Prag luminozitate

en: Bring All to Front
ro: Adu totul în față

en: British English
ro: Engleză britanică

en: Broadcasts
ro: Difuzări

en: Browse...
ro: Răsfoiește...

en: By category
ro: Pe categorie

en: Bytes
ro: Octeți

en: CBR encoding
ro: Codare CBR

en: CD-Text Arranger
ro: CD-Text Aranjator

en: CD-Text Composer
ro: CD-Text Compozitor

en: CD-Text Disc ID
ro: CD-Text ID Disc

en: CD-Text Genre
ro: CD-Text Gen

en: CD-Text Message
ro: CD-Text Mesaj

en: CD-Text Performer
ro: CD-Text Interpret

en: CD-Text Songwriter
ro: CD-Text Compozitor muzică

en: CD-Text Title
ro: CD-Text Titlu

en: CDDB Category
ro: CDDB Categorie

en: CDDB Disc ID
ro: CDDB ID disc

en: CDDB Extended Data
ro: CDDB Date extinse

en: CDDB Genre
ro: CDDB Gen

en: CDDB Server
ro: Server CDDB

en: CDDB Server port to use.
ro: Portul serverului CDDB folosit.

en: CDDB Title
ro: CDDB Titlu

en: CDDB Year
ro: CDDB An

en: CDDB port
ro: Pot CDDB

en: CDDB server
ro: Server CDDB

en: CDDB server port
ro: Port server CDDB

en: CDDB server timeout
ro: Limită de timp server CDDB

en: CDDB server uses this port number to communicate on
ro: Serverul CDDB folosește acest port pentru comunicație

en: CPU features
ro: Caracteristici CPU

en: CRL file
ro: Fișier CRL

en: Cable
ro: Cablu

en: Cache CDDB lookups?
ro: Păstrează în cache cautările CDDB

en: Cache size (number of images)
ro: Dimensiune cache (număr de imagini)

en: Caching
ro: Stocare în cache

en: Caching value (ms)
ro: Valoare de stocare în cache (ms)

en: Caching value for CDDA streams. This value should be set in millisecond units.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru stream-urile CDDA. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: Caching value for DV streams. Thisvalue should be set in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru stream-uri DV. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: Caching value for DVB streams. This value should be set in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru stream-uri DVB. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: Caching value for DVDs. This value should be set in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru DVD-uri. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: Caching value for DirectShow streams. This value should be set in millisecondss.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru stream-uri DirectShow. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: Caching value for FTP streams. This value should be set in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru stream-uri FTP. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: Caching value for GnomeVFS streams.This value should be set in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru stream-uri GnomeVFS. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: Caching value for HTTP streams. This value should be set in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru stream-uri HTTP. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: Caching value for MMS streams. This value should be set in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru stream-uri MMS. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: Caching value for RTSP streams. This value should be set in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru stream-uri RTSP. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: Caching value for SMB streams. This value should be set in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru stream-uri SMB. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: Caching value for TCP streams. This value should be set in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru stream-uri TCP. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: Caching value for UDP streams. This value should be set in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru stream-uri UDP. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: Caching value for V4L captures. This value should be set in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru capturi V4L. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: Caching value for VCDs. This value should be set in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru VCD-uri. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: Caching value for fake streams. This value should be set in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru stream-uri false. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: Caching value for files. This value should be set in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru fișiere. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: Caching value for screen capture. This value should be set in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru captură de ecran. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: Caching value in microseconds
ro: Valoarea de stocare în cache în microsecunde

en: Caching value in ms
ro: Valoare de stocare în cache în ms

en: Camera
ro: Cameră

en: Cancel
ro: Renunță

en: Capture fragment size
ro: Dimensiune fragment capturat

en: Catalan
ro: Catalană

en: Center
ro: Centru

en: Certificate file
ro: Fișier certificat

en: Change the default caching value (in milliseconds)
ro: Schimbă valoarea implicită de stocare în cache (în milisecunde)

en: Channel Name
ro: Nume canal

en: Channel name
ro: Nume canal

en: Channel:
ro: Canal:

en: Channels
ro: Canale

en: Chapter
ro: Capitol

en: Chapter %i
ro: Capitolul %i

en: Characteristic dimension
ro: Dimensiune caracteristică

en: Check TLS/SSL server certificate validity
ro: Verifică validitatea certificatului TLS/SSL al serverului

en: Check TLS/SSL server hostname in certificate
ro: Verifică numele de gazdă al serverului TLS/SSL în certificat

en: Check for Update...
ro: Verifică pentru actualizare...

en: Check for Updates
ro: Verifică pentru actualizări

en: Check for Updates...
ro: Verifică pentru actualizări...

en: Check for updates
ro: Verifică pentru actualizări

en: Checking for Updates...
ro: Verificare pentru actualizări...

en: Chinese Traditional
ro: Chineză tradițională

en: Choose
ro: Alegeți

en: Choose your preferred video output and configure it here.
ro: Alegeți ieșirea video preferată și configurați-o aici.

en: Choose...
ro: Alegeți...

en: Chroma
ro: Crominanță

en: Chroma modules settings
ro: Setări module de crominanță

en: Classical
ro: Calsic

en: Clear
ro: Șterge

en: Clear Menu
ro: Golește meniul

en: Clock synchronisation
ro: Sincronizare ceas

en: Clone
ro: Clonă

en: Clone video filter
ro: Filtru video de clonare

en: Close
ro: Închide

en: Close Window
ro: Închide fereastra

en: Codec
ro: Códec

en: Codec Description
ro: Descriere códec

en: Codec Name
ro: Nume códec

en: Collect miscellaneous statistics.
ro: Colectează diverse statistici.

en: Collect statistics
ro: Colectează statistici

en: Color
ro: Culoare

en: Color messages
ro: Colorează mesajele

en: Comma seperated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
ro: Listă separată de virgule a rapoartelor de trunchiere care vor fi adăugate în lista de rapoarte de trunchiere a interfaței.

en: Compact Disc Digital Audio (CD-DA) input
ro: Intrare compact disc audio digital (CD-DA)

en: Compensate delay
ro: Compensează întârzierea

en: Compiled by
ro: Compilat de

en: Compiled by %s@%s.%s
ro: Compilat de %s@%s.%s

en: Compiler: %s
ro: Compilator: %s

en: Condition variables implementation for Win9x (developers only)
ro: Implementare variabile condiționale pentru Win9x (doar pentru programatori)

en: Configuration file
ro: Fișier e configurare

en: Configure
ro: Configurează

en: Console
ro: Consolă

en: Contact CDDB via the HTTP protocol?
ro: Contactează CDDB prin protocolul HTTP

en: Contact this CDDB server look up CD-DA information
ro: Contactează acest server CDDB pentru a cauta informația CD-DA

en: Continuous stream
ro: Stream continuu

en: Contrast of the video input.
ro: Contrastul semnalului de intrare video

en: Control SAP flow
ro: Controlează curgerea SAP

en: Control interfaces
ro: Interfețe pentru control

en: Controls the blending of equalizer bands. The higher this value is, the more correlated their movement will be.
ro: Controlează contopirea benzilor de egalizare. Cu cât este mai mare valoarea, cu atât mai mult va fi corelată mișcarea lor.

en: Copy
ro: Copiază

en: Copyright metadata
ro: Metadată copyright

en: Correct Aspect Ratio
ro: Raport de aspect corect

en: Creates several clones of the image
ro: Creează mai multe clone ale imaginii

en: Creates several copies of the Video output window
ro: Creează mai multe cópii ale ferestrei de ieșire video

en: Crop
ro: Trunchiază

en: Crop borders in fullscreen
ro: Trunchiază bordurile în modul ecran complet

en: Crop geometry (pixels)
ro: Geometrie de trunchiere (pixeli)

en: Crop one pixel from the bottom of the video
ro: Trunchiază un pixel din partea de jos a imaginii video

en: Crop one pixel from the left of the video
ro: Trunchiază un pixel din partea din stânga a imaginii video

en: Crop one pixel from the right of the video
ro: Trunchiază un pixel din partea din dreapta a imaginii video

en: Crop one pixel from the top of the video
ro: Trunchiază un pixel din partea de sus a imaginii video

en: Crop video filter
ro: Filtru video de trunchiere

en: Crop: %s
ro: Trunchiază: %s

en: Crops a defined part of the image
ro: Cropează o parte definită a imaginii

en: Custom crop ratios list
ro: Listă de rapoarte de trunchieri personalizate

en: Customize:
ro: Personalizează:

en: Cut
ro: Taie

en: Cycle audio track
ro: Comută ciclic pista audio

en: Cycle deinterlace modes
ro: Comută ciclic modurile de deîntrețesere

en: Cycle subtitle track
ro: Comută ciclic pista de subtitrare

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
ro: Comută ciclic printr-o listă predefinită de formate de trunchiere.

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
ro: Comută ciclic printr-o listă predefinită de rapoarte de aspect.

en: Cycle through deinterlace modes.
ro: Comută ciclic prin modurile de deîntrețesere.

en: Cycle video crop
ro: Comută ciclic truncherea imaginii video

en: Czech
ro: Cehă

en: D&elete
ro: Șt&erge

en: DVB subtitles decoder
ro: Decodor de subtitrări DVB

en: DVB subtitles encoder
ro: Codor de subtitrări DVB

en: DVD (menus)
ro: DVD (meniuri)

en: DVD angle
ro: Unghi DVD

en: DVD device
ro: Dispozitiv DVD

en: DVD device to use
ro: Dispozitivul folosit pentru DVD

en: DVD subtitles decoder
ro: Decodor subtitrări DVD

en: DVD subtitles packetizer
ro: Pachetizator subtitrări DVD

en: DVD without menus
ro: DVD fără meniu

en: Danish
ro: Daneză

en: Date
ro: Dată

en: Date metadata
ro: Metadată dată

en: Decimation
ro: Decimare

en: Decoded blocks
ro: Blocuri decodate

en: Decoders
ro: Decodoare

en: Default
ro: Implicit

en: Default DVD angle.
ro: Unghiul DVD implicit

en: Default audio volume
ro: Volum audio implicit

en: Default caching value for Audio CDs. This value should be set in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache implicită pentru CD-uri audio. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: Default caching value for PVR streams. This value should be set in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru stream-uri PVR. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru stream-uri UDP outbound. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: Default devices
ro: Dispozitive implicite

en: Default stream
ro: Stream implicit

en: Default stream output chain
ro: Lanț implicit stream de ieșire

en: Defaults
ro: Implicit

en: Define the TTL (Time-To-Live) of the stream. This parameter is the maximum number of routers your stream can go through. If you don't know what it means, or if you want to stream on your local network only, leave this setting to 1.
ro: Definește TTL-ul (Timp-până-la-Live) stream-ului. Acest parametru este numărul maxim de router-e care poate fi străbătut de stream-ul dumneavoastră. Dacă nu știți ceeace înseamnă, sau dacă doriți să difuzați sub formă de stream doar în rețeaua dumneavoastră locală, lăsați această setare pe 1.

en: Defines a few additional parameters for the transcoding.
ro: Definește câțiva parametri adiționali pentru transcodare.

en: Deinterlace
ro: Deîntrețesere

en: Deinterlace method to use for streaming.
ro: Metoda de deîntrețesere folosită pentru streaming.

en: Deinterlace mode
ro: Mod de deîntrețesere

en: Deinterlace mode: %s
ro: Mod de deîntrețesere: %s

en: Deinterlace module
ro: Modúl de deîntrețesere

en: Deinterlace module to use.
ro: Modulul folosit pentru deîntrețesere.

en: Deinterlace the video before encoding.
ro: Deîntrețese video înaintea codării.

en: Deinterlace video
ro: Deîtrețese video

en: Deinterlace:
ro: Deîntrețesere:

en: Deinterlacing video filter
ro: Filtru video de deîntrețesere

en: Delay
ro: Întârziere

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
ro: Decalaj după care elementele SAP vor fi șterse dacă nu se primesc anunțuri noi.

en: Delete
ro: Șterge

en: Demux module
ro: Modúl de demultiplexare

en: Demuxed
ro: Demultiplexat

en: Demuxers
ro: Demultiplexoare

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
ro: Demultiplexoarele sunt folosite pentru a separa stream-urile audio și video.

en: Description
ro: Descriere

en: Description metadata
ro: Metadată descriere

en: Destination
ro: Destinație

en: Destination audio codec
ro: Codec audio de destinație

en: Destination subtitles codec
ro: Codec subtitrări de destinație

en: Destination video codec
ro: Codec video de destinație

en: Determines how the input stream will be sent.
ro: Determină cum va fi trimis stream-ul de intrare.

en: Determines how the stream will be encapsulated. Depending on the previous choices, some formats might not be available.
ro: Determină cum va fi încapsulat stream-ul. Dependent de alegerile anterioare, anumite formate pot să nu fie disponibile.

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Device name
ro: Nume dispozitiv

en: Device number to use on adapter
ro: Numărul de dispozitive folosite pe adaptor

en: Device properties
ro: Proprietăți dispozitiv

en: Devices
ro: Dispozitive

en: Dialog providers can be configured here.
ro: Furnizorii de dialog pot fi configuarați aici.

en: Dialog providers settings
ro: Setări furnizori de dialog

en: Diffie-Hellman prime bits
ro: Număr prim Diffie-Hellman de biți

en: Direct rendering
ro: Randare directă

en: DirectShow input
ro: Intrare DirectShow

en: DirectX audio output
ro: Ieșire audio DirectX

en: Directory
ro: Director

en: Directory to cache CDDB requests
ro: Directorul de păstrare a cererilor CDDB

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
ro: Director folosit pentru a stoca fișiere temporare de decalaj temporal.

en: Directory where the video snapshots will be stored.
ro: Directorul în care se vor stoca instantaneele video.

en: Disable
ro: Dezactivat

en: Disable screensaver
ro: Dezactivează screensaver-ul

en: Disable the screensaver during video playback.
ro: Dezactivează screensaver-ul în timpul redării video.

en: Disc type
ro: Tip disc

en: Discard
ro: Anulat

en: Display resolution
ro: Rezoluție afișare

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
ro: Afișează previzionarea instantaneului în colțul din stânga-sus al ecranului.

en: Display video snapshot preview
ro: Afișează previzionare instantaneu video

en: Displayed frames
ro: Cadre afișate

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
ro: Distanța în metri între difuzorul din față stânga și ascultător.

en: Distort mode
ro: Mod de distorsionare

en: Distortion
ro: Distorsiune

en: Do CD-Text lookups?
ro: Efectuează o căurare pentru CD-Text

en: Double Size
ro: Dimensiune dublă

en: Drop late frames
ro: Aruncă cadrele întârziate

en: Dual mono
ro: Mono dual

en: Dummy
ro: Fals

en: Dummy stream output
ro: Ieșire de stream falsă

en: Duration
ro: Durată

en: Duration in ms
ro: Durată în ms

en: Dutch
ro: Olandeză

en: E&xit	Ctrl-X
ro: &Ieșire	Ctrl-X

en: Edit
ro: Editează

en: Edit bookmark
ro: Editează semnele de carte

en: Edit the properties of a bookmark
ro: Editează proprietățile unui semn de carte

en: Effects list
ro: Listă de efecte

en: Embedded playlist
ro: Playlist inclus

en: Embedded video output
ro: Ieșire video embedded

en: Empty
ro: Gol

en: Empty Folder
ro: Folder gol

en: Enable
ro: Activează

en: Enable CD paranoia?
ro: Activează paranoia CD

en: Enable CPU 3D Now! support
ro: Activează suportul CPU pentru 3D Now!

en: Enable CPU AltiVec support
ro: Activează suportul CPU pentru AltiVec

en: Enable CPU MMX EXT support
ro: Activează suportul CPU pentru MMX EXT

en: Enable CPU MMX support
ro: Activează suportul CPU pentru MMX

en: Enable CPU SSE support
ro: Activează suportul CPU pentru SSE

en: Enable CPU SSE2 support
ro: Activează suportul CPU pentru SSE2

en: Enable FPU support
ro: Activează suportul pentru FPU

en: Enable audio
ro: Activează audio

en: Enable audio stream output
ro: Activează ieșirea stream-ului audio

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
ro: Activează algoritmi dedicați pentru cadrele întrețesute.

en: Enable streaming of all ES
ro: Activează streaming-ul tuturor stream-urilor elementare

en: Enable the equalizer. Bands can be set manually or using a preset.
ro: Activează egalizatorul. Benzile pot fi stabilite manual sau folosind un preset.

en: Enable the equalizer. You can either manually adjust the bands or use a preset (Audio Menu->Equalizer).
ro: Activează egalizatorul. Puteți ajusta benzile manual sau folosind un preset (meniu Audio -> Egalizator).

en: Enable video
ro: Activează video

en: Enable video stream output
ro: Activează ieșirea stream-ului video

en: Enable wallpaper mode
ro: Activează modul tapet

en: Enabled
ro: Activat

en: Encap. format
ro: Format de încapsulare

en: Encapsulation Method
ro: Metodă de încapsulare

en: Encapsulation format
ro: Format de încapsulare

en: Encoders settings
ro: Setări codoare

en: Enqueue items to playlist when in one instance mode
ro: Așează elementele la coadă în playlist când este în mod instață unică

en: Enter the address of the computer to stream to.
ro: Introduceți adresa calculatorului căruia îi este adresat stream-ul

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
ro: Introduceți lista podcasturilor de obținut, separată de '|' (pipe).

en: Enter the multicast address to stream to. This must be an IP address between 224.0.0.0 an 239.255.255.255. For private use, enter an address beginning with 239.255.
ro: Introduceți adresa multicast către care se difuzează sub formă de stream. Aceasta trebuie să fie o adresă IP între 224.0.0.0 și 239.255.255.255. Pentru uz privat, introduceți o adresă care începe cu 239.255.

en: Entries
ro: Intrări

en: Entry
ro: Intrare

en: Equalizer
ro: Egalizator

en: Equalizer preset
ro: Preset egalizator

en: Equalizer with 10 bands
ro: Egalizator cu 10 benzi

en: Error
ro: Eroare

en: Errors
ro: Erori

en: EsounD audio output
ro: Ieșire audio EsounD

en: Esound server
ro: Server EsounD

en: Ethnic
ro: Etnic

en: Existing playlist item
ro: Element de playlist existent

en: Expiration time for resumed TLS sessions
ro: Timpul de expirare pentru sesiuni TLS reluate

en: Export SDP as file
ro: Exportă fișier SDP ca

en: Extended &GUI	Ctrl-G
ro: &GUI extins	Ctrl-G

en: Extended Controls
ro: Controale extinse

en: Extended GUI
ro: GUI extins

en: Extended M3U
ro: M3U extins

en: Extended controls
ro: Controale extinse

en: Extra I-frames aggressivity
ro: Extra cadre de tip I în mod agresiv

en: Extra interface modules
ro: Extra module interfață

en: Extract
ro: Extrage

en: FLAC is a lossless audio codec (useable with OGG and RAW)
ro: FLAC este un codec audio fără pierderi (utilizabil cu OGG și RAW)

en: FTP account
ro: Cont FTP

en: FTP input
ro: Intrare FTP

en: FTP password
ro: Parolă FTP

en: FTP user name
ro: Nume utilizator FTP

en: Fake
ro: Fals

en: Fast mutex on NT/2K/XP (developers only)
ro: Mutex rapid pe NT/2K/XP (doar pentru programatori)

en: Faster
ro: Mai rapid

en: Fat Outline
ro: Contur gras

en: File
ro: Fișier

en: File audio output
ro: Fișier audio de ieșire

en: File input
ro: Intrare fișier

en: File:
ro: Fișier:

en: Filtering effects to apply to the video. You must restart the stream for these settings to take effect.
    
    To configure these filters, go to Preferences / Video / Filters. In order to control the order in which they are applied, enter a filters string in the Video Filter Module inside the preferences.
ro: Filtre de efecte de aplicat asupra materialului video. Trebuie să reporniți stream-ul pentru ca aceste setări să aibă efect.
    
    Pentru a configura aceste filtre, duceți-vă în meniu la Setări -> Preferințe -> Video -> Filtre. Pentru a controla ordinea în care ele sunt aplicate, introduceți sau modificați manual șirul de filtre în Video -> Flitre / Module în interiorul preferințelor.

en: Filters
ro: Filtre

en: First Entry Point
ro: Primul punct de intrare

en: Fit to Screen
ro: Potrivește la ecran

en: Fix HDTV height
ro: Corectează înălțimea HDTV

en: Flat
ro: Plat

en: Float on Top
ro: Flotant deasupra

en: Float32 audio mixer
ro: Mixer audio float32

en: Font Effect
ro: Efect de font

en: Font Properties
ro: Proprietăți font

en: Font size
ro: Dimensiune font

en: Font size, in pixels. Default is -1 (use default font size).
ro: Dimensiune font, în pixeli. Implicit este -1 (folosește dimensiunea fontului implicită)

en: Font size, pixels
ro: Dimensiune font, pixeli.

en: Force IPv4
ro: Forțează IPv4

en: Force IPv6
ro: Forțează IPv6

en: Force detection of Dolby Surround
ro: Forțează detecția Dolby Surround

en: Force interleaved method.
ro: Forțează metoda de întrețesere.

en: Force mono audio
ro: Forțează audio mono

en: Force selection of all streams
ro: Forțează selectarea tuturor stream-urilor

en: Force subtitle position
ro: Forțează poziția subtitrării

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
ro: Forțează intrarea video DirectShow să folosească un format de crominanță specific (ex. I420 (implicit), RV24, etc.)

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate(eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
ro: Forțează intrarea video DirectShow să folosească o frecvență de cadre specifică (ex. 0 înseamnă implicit, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)

en: Force the Video4Linux video device to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
ro: Forțează dispozitivul video Video4Linux să folosească un format de crominanță specific (ex. I420 (implicit), RV24, etc.)

en: Force use of the timeshift module
ro: Forțează folosirea modulului de decalaj temporal

en: Force use of the timeshift module even if the access declares that it can control pace or pause.
ro: Forțează folosirea modulului de decalaj temporal chiar dacă accesul declară că poate controla pasul sau pauza.

en: Format to use in playlist "title" field when no CDDB
ro: Formatul folosit în câmpul "titlu" al playlist-ului când nu există CDDB

en: Format to use in playlist "title" field when using CDDB
ro: Formatul folosit în câmpul "titlu" al playlist-ului când se folosește CDDB

en: Format used in the GUI Playlist Title. Similar to the Unix date 
    Format specifiers that start with a percent sign. Specifiers are: 
       %M : The current MRL
       %m : The CD-DA Media Catalog Number (MCN)
       %n : The number of tracks on the CD
       %T : The track number
       %s : Number of seconds in this track
       %S : Number of seconds in the CD
       %t : The track title or MRL if no title
       %% : a %
ro: Format folosit în titlul din playlist-ul GUI. Similar cu datele din Unix
    Specificatorii de format incep cu semnul procent. Specificatorii sunt:
       %M : MRL-ul curent
       %m : Numărul de catalog media CD-DA (MCN)
       %n : Numărul de piste de pe CD
       %T : Numărul pistei
       %s : Durata în secunde a aceastei piste
       %S : Durata în secunde a CD-ului
       %t : Titlul pistei sau MRL-ul dacă nu există titlu
       %% : un %

en: Format used in the GUI Playlist Title. Similar to the Unix date 
    Format specifiers that start with a percent sign. Specifiers are: 
       %a : The artist (for the album)
       %A : The album information
       %C : Category
       %e : The extended data (for a track)
       %I : CDDB disk ID
       %G : Genre
       %M : The current MRL
       %m : The CD-DA Media Catalog Number (MCN)
       %n : The number of tracks on the CD
       %p : The artist/performer/composer in the track
       %T : The track number
       %s : Number of seconds in this track
       %S : Number of seconds in the CD
       %t : The track title or MRL if no title
       %Y : The year 19xx or 20xx
       %% : a %
ro: Format folosit în titlul din playlist-ul GUI. Similar cu datele din Unix
    Specificatorii de format incep cu semnul procent. Specificatorii sunt:
       %a : Artistul (pentru album)
       %A : Informațiile despre album
       %C : Categorie
       %e : Datele extinse (pentru o pistă)
       %I : ID-ul discului CDDB
       %G : Gen
       %M :  MRL-ul curent
       %m : Numărul de catalog media CD-DA (MCN)
       %n : Numărul de piste de pe CD
       %p : Artistul/interpretul/compozitorul pistei
       %T : Numărul pistei
       %s : Durata în secunde a aceastei piste
       %S : Durata în secunde a CD-ului
       %t : Titlul pistei sau MRL-ul dacă nu există titlu
       %Y : Anul 19xx sau 20xx
       %% : un %

en: Formatted Subtitles
ro: Subtitrări formatate

en: Frame rate
ro: Frecvență cadre

en: Framerate
ro: Frecvență cadre

en: Freetype2 font renderer
ro: Randare de font Freetype2

en: French
ro: Franceză

en: Frequency
ro: Frecvență

en: Frequency:
ro: Frecvență:

en: From
ro: De la

en: Fuchsia
ro: Roșu purpuriu

en: Full bass
ro: Bas full

en: Full bass and treble
ro: Bas și înalte full

en: Full treble
ro: Înalte full

en: Fullscreen
ro: Ecran complet

en: Fullscreen video output
ro: Ieșire video de ecran complet

en: Galician
ro: Galiciană

en: General audio settings
ro: Setări audio generale

en: General input settings. Use with care.
ro: Setări generale de intrare. A se folosi cu grijă.

en: General interface settings
ro: Setări generale pentru interfață

en: General playlist behaviour
ro: Comportamentul general al playlist-ului

en: General stream output settings
ro: Setări generale pentru ieșirea stream-ului

en: General video settings
ro: Setări video generale

en: Genre
ro: Gen

en: Genre metadata
ro: Metadată gen

en: Georgian
ro: Georgiană

en: German
ro: Germană

en: Global gain
ro: Câștig global

en: GnuTLS TLS encryption layer
ro: Layer de criptare TLS GnuTLS

en: Go to Chapter
ro: Du-te la capitolul

en: Go to Title
ro: Du-te la titlul

en: Goom animation speed
ro: Viteză animație Goom

en: Goom display height
ro: Înălțime afișare Goom

en: Goom display width
ro: Lățime afișare Goom

en: Goom effect
ro: Efect Goom

en: Gothic
ro: Gotic

en: Gray
ro: Gri

en: Grayscale video output
ro: Ieșire video în scală de gri

en: Green
ro: Verde

en: Group
ro: Grup

en: Group name
ro: Nume grup

en: Group packets
ro: Pachete de grup

en: Growl UDP port
ro: Port UDP Growl

en: Growl password
ro: Parolă Growl

en: Growl server
ro: Server Growl

en: HAL AudioUnit output
ro: Ieșire HAL AudioUnit

en: HAL devices detection
ro: Detecție dispozitive HAL

en: HTTP ACL
ro: ACL HTTP

en: HTTP announce
ro: Anunț HTTP

en: HTTP input
ro: Intrare HTTP

en: HTTP password
ro: Parolă HTTP

en: HTTP proxy
ro: Proxy HTTP

en: HTTP server
ro: Server HTTP

en: HTTP stream output
ro: Stream de ieșire HTTP

en: HTTP user agent
ro: Agent utilizator HTTP

en: HTTP user name
ro: Nume utilizator HTTP

en: Half Size
ro: Dimensiune la jumătate

en: Headphone effect
ro: Efect de căști

en: Headphone virtual spatialization effect
ro: Efect de spțialitate virtuală în căști

en: Headphone virtualization
ro: Virtualizare în căști

en: Headphones
ro: Căști

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Height
ro: Înalțime

en: Height of the snapshot image.
ro: Înălțimea imaginii instantaneu.

en: Help
ro: Ajutor

en: Help options
ro: Opțiuni de ajutor

en: Hide VLC
ro: Ascunde VLC

en: High quality audio resampling
ro: Reeșantionare audio de înaltă calitate

en: Hot keys
ro: Combinații de taste

en: Hue
ro: Nuanță

en: Hue of the video input.
ro: Nuanța semnanului de intrare video.

en: Hungarian
ro: Maghiară

en: IPv4 SAP
ro: SAP IPv4

en: IPv6 SAP
ro: SAP IPv6

en: IPv6 SAP scope
ro: Interval SAP IPv6

en: ISO-9660 Application ID
ro: ISO-9660 ID aplicație

en: ISO-9660 Preparer
ro: ISO-9660 Preparator

en: ISO-9660 Publisher
ro: ISO-9660 Publicist

en: ISO-9660 Volume
ro: ISO-9660 Volum

en: ISO-9660 Volume Set
ro: ISO-9660 Precizare volum

en: If nonzero, this gives additional debug information.
ro: Dacă este diferit de 0, acesta dă informații suplimentare de debug.

en: If set cache CDDB information about this CD
ro: Daca este activată, se păstrează în cache informațiiile CDDB despre acest CD

en: If set, CD-Text information will be preferred to CDDB information when both are available
ro: Daca este activată, informația CD-Text va fi preferată informației CDDB atunci când ambele sunt disponibile

en: If set, audio controls and audio jack output are used
ro: Dacă este activată, vor fi folosite controalele și mufele audio de ieșire

en: If set, get CD-Text information
ro: Dacă este activată, se obține informația CD-Text

en: If set, lookup CD-DA track information using the CDDB protocol
ro: Daca este activată, se caută informația despre pistele CD-DA folosind protocolul CDDB

en: If set, the CDDB server gets information via the CDDB HTTP protocol
ro: Daca este activată, serverul CDDB obține informațiile prin protocolul CDDB HTTP

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
ro: Dacă această opțiune este activată, curgerea pe adresa multicast SAP va fi controlată. Aceasta este necesară dacă vreți să faceți anunuri pe MBone.

en: If this option is set, B-Frames will be used. Use this option to set the number of B-Frames.
ro: Daca această opțiune e activată, se vor folosi cadrele B. Folosiți această opțiune pentru a stabili numărul de cadre B.

en: If you select two or more bookmarks, this will launch the streaming/transcoding wizard to allow you to stream or save the part of the stream between these bookmarks
ro: Dacă selectați două sau mai multe semne de carte, aceasta va lansa asistentul de streaming/transcodare pentru a vă prmite să difuzați sub formă de stream sau să salvați o parte a stream-ului între aceste semne de carte

en: If your processor has a floating point calculation unit, VLC can take advantage of it.
ro: Dacă procesorul are o unitate de calcul în virgulă mobilă, VLC poate să profită de ea.

en: If your processor supports the 3D Now! instructions set, VLC can take advantage of them.
ro: Dacă procesorul suportă setul de instrucțiuni 3D Now!, VLC poate să profite de ele.

en: If your processor supports the AltiVec instructions set, VLC can take advantage of them.
ro: Dacă procesorul suportă setul de instrucțiuni CPU AltiVec, VLC poate să profite de ele.

en: If your processor supports the MMX EXT instructions set, VLC can take advantage of them.
ro: Dacă procesorul suportă setul de instrucțiuni MMX EXT, VLC poate să profite de ele.

en: If your processor supports the MMX instructions set, VLC can take advantage of them.
ro: Dacă procesorul suportă setul de instrucțiuni MMX, VLC poate să profite de ele.

en: If your processor supports the SSE instructions set, VLC can take advantage of them.
ro: Dacă procesorul suportă setul de instrucțiuni SSE, VLC poate să profite de ele.

en: If your processor supports the SSE2 instructions set, VLC can take advantage of them.
ro: Dacă procesorul suportă setul de instrucțiuni SSE2, VLC poate să profite de ele.

en: Ignored extensions
ro: Extensii ignorate

en: Image adjust
ro: Ajustare imagine

en: Image adjustment
ro: Ajustări de imagine

en: Image brightness (0-2)
ro: Luminozitate imagine (0-2)

en: Image clone
ro: Clonă imagine

en: Image contrast (0-2)
ro: Contrast imagine (0-2)

en: Image cropping
ro: Cropare imagine

en: Image file
ro: Fișier imagine

en: Image format which will be used to store the video snapshots
ro: Formatul imaginii care va fi folsit pentru stocarea instantaneelor video

en: Image gamma (0-10)
ro: Gamma imagine (0-10)

en: Image height
ro: Înălțime imagine

en: Image hue (0-360)
ro: Nuanță imagine (0-360)

en: Image inversion
ro: Inversare culoare

en: Image properties filter
ro: Filtru proprietăți imagine

en: Image saturation (0-3)
ro: Saturație imagine (0-3)

en: Image width
ro: Lățime imagine

en: Imitates the effect of surround sound when using headphones.
ro: Imită efectul de sunet surround când se folosesc căștile.

en: In fullscreen mode, crop the picture if necessary in order to fill the screen without black borders (OpenGL only).
ro: În modul ecran complet, trunchiază imaginea dacă este necesar pentru a umple ecranul fără borduri negre (numai OpenGL).

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
ro: În modul ecran complet, completează cu negru zonele neafișate de imaginea video

en: In kHz for DVB-S or Hz for DVB-C/T
ro: În kHz pentru DVB-S sau în Hz pentru DVB-C/T

en: In this section you can force the behavior of the subtitle demuxer, for example by setting the subtitles type or file name.
ro: În această secțiune puteți forța comportamentul demultiplexorului de subtitrare, de exemplu prin stabilirea tipului de subtitrări sau a numelui de fișier.

en: Increase the priority of the process
ro: Mărește prioritatea procesului

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
ro: Mărind prioritatea procesului experiența dumneavoastră de redare se va îmbunătăți mai mult ca sigur, deoarece se permite ca VLC să nu fie deranjat de alte aplicații care altfel ar putea să ocupe prea mult timp de procesare.
    Totuși țineți cont că în anume circumstanțe (buguri) VLC ar putea să ocupe tot timpul procesorului și determina întreg sistemul să devină neresponsiv, lucru care ar putea necesita o repornire a mașinii dumneavoastră.

en: Input
ro: Intrare

en: Input / Codecs
ro: Intrare / Códecuri

en: Input list
ro: Listă de intrări

en: Input repetitions
ro: Repetări ale intrării

en: Input slave (experimental)
ro: Intrare auxiliară (experimental)

en: Input stream
ro: Stream de intrare

en: Instrumental pop
ro: Pop instrumental

en: Instrumental rock
ro: Rock instrumental

en: Integer from -1 (no model) to 4.
ro: Întreg de la -1 (fără model) la 4.

en: Interface
ro: Interfață

en: Interface interaction
ro: Interacțiune interfață

en: Interface module
ro: Modúl interfață

en: Interlaced encoding
ro: Codare întrețesută

en: Interlaced mode
ro: Mod întrețesut

en: Inversion mode
ro: Mod inversiune

en: Inversion mode [0=off, 1=on, 2=auto]
ro: Mod inversiune [0=oprit, 1=pornit, 2=auto]

en: Inverts the colors of the image
ro: Inversează culorile imaginii

en: It is possible to cache the resumed TLS sessions. This is the expiration time of the sessions stored in this cache, in seconds.
ro: Este posibil să fie stocate în cache sesiunile TLS reluate. Acesta este timpul de expirare a sesiunilor stocate în cache, în secunde.

en: Italian
ro: Italiană

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Keep stream output open
ro: Păstrează ieșirea stream-ului deschisă

en: Key
ro: Tastă

en: Key interval
ro: Interval între chei

en: Korean
ro: Coreană

en: Language
ro: Limbă

en: Large
ro: Mare

en: Large Hall
ro: Sală mare

en: Larger
ro: Mai mare

en: Last Entry Point
ro: Ultimul punct de intrare

en: Left
ro: Stânga

en: Libtwolame audio encoder
ro: Decodor audio libtwolame

en: License
ro: Licență

en: Lime
ro: Lămâie verde

en: Linear
ro: Liniar

en: List ID
ro: ID Listă

en: Listen to IPv4 announcements on the standard address.
ro: Ascultă anunțuri IPv4 pe adresa standard.

en: Listen to IPv6 announcements on the standard addresses.
ro: Ascultă anunțuri IPv6 pe adresele standard.

en: Load
ro: Încarcă

en: Load Configuration
ro: Încarcă configurație

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
ro: Încarcă acest fișier de subtitrare. A se folosi cand detectarea automată nu găsește nici un fișier de subtitrare.

en: Local playback
ro: Redare locală

en: Log all VLC messages to a text file.
ro: Log pentru toate mesajele VLC într-un fișier text.

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
ro: Log pentru toate mesajele VLC în syslog (sisteme UNIX)

en: Log to file
ro: Log în fișier

en: Log to syslog
ro: Log în syslog

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
ro: Caută fișiere de subtitrări și în acele căi, dacă subtitrarea nu a fost găsită în directorul curent.

en: Loop
ro: Buclă

en: Lost frames
ro: Cadre pierdute

en: M3U file
ro: Fișier M3U

en: MSN Now-Playing
ro: MSN este în curs de redare

en: MTU of the network interface
ro: MTU a interfeței de rețea.

en: Magnifies part of the image
ro: Magnifiază o parte a imaginii

en: Magnify
ro: Magnifiere

en: Magnify/Zoom interactive video filter
ro: Filtru video interactiv de magnifiere/zoomare

en: Main interfaces
ro: Interfețe principale

en: Malay
ro: Malaeză

en: Manually added
ro: Adăugat manual

en: Maroon
ro: Maro

en: Marquee
ro: Marchiză

en: Marquee position
ro: Poziție marchiză

en: Master client ip address
ro: Adresa IP a clientului master

en: Max length
ro: Lungime maximă

en: Max level
ro: Nivel maxim

en: Maximum encoding bitrate
ro: Bitrate maxim pentru codare

en: Maximum level
ro: Nivel maxim

en: Maximum output video height.
ro: Înălțimea video maximă de ieșire.

en: Maximum output video width.
ro: Lățimea video maximă de ieșire.

en: Maximum video height
ro: Înălțime video maximă

en: Maximum video width
ro: Lățime video maximă

en: Mean
ro: Mediu

en: Media &Info...
ro: &Informații media...

en: Media Catalog Number (MCN)
ro: Număr de catalog media (MCN)

en: Meditative
ro: Meditativ

en: Memory copy module
ro: Modúl de copiere memorie

en: Menu
ro: Meniu

en: Menu position
ro: Poziție meniu

en: Menu update interval
ro: Interval de actualizare meniu

en: Messages
ro: Mesaje

en: Meta-information
ro: Meta-informație

en: Microsoft Media Server (MMS) input
ro: Intrare server media Microsoft (MMS)

en: Mime
ro: MIME

en: Mime type
ro: Tip MIME

en: Minimal interface
ro: Interfață minimală

en: Minimize Window
ro: Minimizează fereastra

en: Minimize number of threads
ro: Minimizează numarul de thread-uri

en: Minimum GOP size
ro: Dimensiune maximă GOP

en: Minimum encoding bitrate
ro: Bitrate minim pentru codare

en: Misc
ro: Diverse

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Miscellaneous audio settings and modules.
ro: Diverse setări audio și module.

en: Miscellaneous settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures".
ro: Diferite setări legate de afișarea pe ecran (On-Screen-Display), subtitrări și "subimagini de tip overlay".

en: Mode
ro: Mod

en: Modules search path
ro: Calea de căutare a modulelor

en: More Info
ro: Mai multe informații

en: More Information
ro: Mai multe informații

en: More information
ro: Mai multe informații

en: Mosaic alignment
ro: Aranjament mozaic

en: Mouse Gestures
ro: Gesturi de maus

en: Musical
ro: Muzical

en: Mute
ro: Mut

en: Mute audio
ro: Pune audio pe mut

en: Mux module
ro: Modul multiplexare

en: Muxer:
ro: Multiplexor:

en: Muxers
ro: Multiplexoare

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
ro: Multiplexoarele creează formatul de încapsulare care este folosit pentru a pune împreună toate stream-urile elementare (video, audio, ...). Aceste setări vă permit să forțați întotdeauna un multiplexor specific. Probabil că nu ar trebui să faceți acest lucru.
    Puteți de asemenea să stabiliți parametrii impliciți pentru ficare multiplexor.

en: Name
ro: Nume

en: Navigate down
ro: Deplasare în jos

en: Navigate left
ro: Navigare spre stânga

en: Navigate right
ro: Deplasare spre dreapta

en: Navigate up
ro: Navigare în sus

en: Navigation
ro: Navigare

en: Navy
ro: Bleumarin

en: Nepali
ro: Nepaleză

en: Network
ro: Rețea

en: Network settings
ro: Setări rețea

en: Network synchronisation
ro: Sincronizare rețea

en: Network:
ro: Rețea:

en: New broadcast
ro: Difuzare nouă

en: New node
ro: Nod nou

en: New winamp 5.2 shoutcast import
ro: Import de shoutcast Winamp 5.2 nou

en: Next
ro: Următorul

en: Next Title
ro: Titlul următor

en: Next chapter
ro: Capitolul următor

en: Next playlist item
ro: Elmentul următor din playlist

en: Next title
ro: Titlul următor

en: Next track
ro: Pista următoare

en: No decoding of Dolby Surround
ro: Fără decodarea Dolby Surround

en: No help available
ro: Nu este disponibil nici un ajutor

en: Noise
ro: Zgomot

en: None
ro: Nimic

en: Norm
ro: Normă

en: Normal Size
ro: Dimensiune normală

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
ro: În mod normal noi folosim marcajul temporal al fișierelor MPEG pentru calculul poziției și duratei. Totuși uneori acesta nu se poate folosi. Dezactivați această opțiune pentru a calcula în schimb pe baza ratei de biți.

en: Now Playing
ro: Acum rulează

en: Number of CD blocks to get in a single read.
ro: Numărul de blocuri de pe CD obținute într-o singură citire.

en: Number of audio buffers
ro: Numărul bufferelor audio

en: Number of blocks per CD read
ro: Număr de blocuri per citire CD

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
ro: Numărul de milisecunde în care marcajul trebuie să rămână afișat. Valoarea implicită este 0 (rămâne în continuu).

en: Number of pixels to crop at the bottom of the video.
ro: Numărul de pixeli de trunchiat în partea de jos a imaginii video.

en: Number of pixels to crop at the left of the video.
ro: Numărul de pixeli de trunchiat în partea din stânga a imaginii video.

en: Number of pixels to crop at the right of the video.
ro: Numărul de pixeli de trunchiat în partea din dreapta a imaginii video.

en: Number of pixels to crop at the top of the video.
ro: Numărul de pixeli de trunchiat în partea de sus a imaginii video.

en: Number of resumed TLS sessions
ro: Numărul  sesiunilor TLS reluate

en: Number of time the same input will be repeated
ro: Numărul de câte ori va fi repetată aceeași intrare

en: OSS DSP device
ro: Echipament OSS DSP

en: Olive
ro: Oliv

en: On Screen Display
ro: Afișaj pe ecran (OSD)

en: On Windows 9x/Me you can use a fast but incorrect condition variables implementation (more precisely there is a possibility for a race condition to happen). However it is possible to use slower alternatives which are more robust. Currently you can choose between implementation 0 (which is the fastest but slightly incorrect), 1 (default) and 2.
ro: Pe Windows 9x/Me puteți folosi o implementare rapidă dar incorectă a variabilelor condiționale (mai precis există posibilitatea sa apară o condiție de întrecere). Totuși există posibilitatea să folosiți alternative mai lente care sunt mai robuste. În mod curent puteți alege între implementarea 0 (care este cea mai rapidă dar ușor incorectă), 1 (implicit) și 2.

en: On Windows NT/2K/XP we use a slow mutex implementation but which allows us to correctly implement condition variables. You can also use the faster Win9x implementation but you might experience problems with it.
ro: Pe NT/2K/XP noi folosim o implementare lentă de mutex, dar care ne permite să implementăm corect variabilele condiționale. Puteți folosi implementarea Win9x mai rapidă, dar este posibil să întâmpinați probleme cu ea.

en: One instance when started from file
ro: O singură instanță când este pornit din fișier

en: One of "u8", "s8", "u16", "s16", "u16_le", "s16_le", "u16_be", "s16_be", "fixed32", "float32" or "spdif"
ro: Unul dintre "u8", "s8", "u16", "s16", "u16_le", "s16_le", "u16_be", "s16_be", "fixed32", "float32" sau "spdif"

en: Online Documentation
ro: Documentație online

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ro: Opacitatea (opusul transparenței) textului în mod overlay. 0 = transparent, 255 = total opac.

en: Opaqueness
ro: Opacitate

en: Open
ro: Deschidere

en: Open &Capture Device...
ro: Deschide dispozitiv de c&aptură...

en: Open &Disc...
ro: Deschide &disc...

en: Open &Disc...	Ctrl-D
ro: Deschide &disc...	Ctrl-D

en: Open &File...
ro: Deschide &fișier...

en: Open &File...	Ctrl-F
ro: Deschide &fișier...	Ctrl-F

en: Open &Network Stream...
ro: Deschide stream în &rețea...

en: Open &Network Stream...	Ctrl-N
ro: Deschide stream în &rețea...	Ctrl-N

en: Open C&apture Device...	Ctrl-A
ro: Deschide dispozitiv de &captură...	Ctrl-A

en: Open D&irectory...
ro: Deschide d&irector...

en: Open Dir&ectory...	Ctrl-E
ro: Deschide dir&ector...	Ctrl-E

en: Open Disc
ro: Deschide disc

en: Open Disc...
ro: Deschide disc...

en: Open File
ro: Deschide fișier

en: Open File...
ro: Deschide fișier...

en: Open Network...
ro: Deschide rețea...

en: Open Recent
ro: Deschide recente

en: Open Source
ro: Deschide sursă

en: Open Subtitles
ro: Deschide subtitrări

en: Open VIDEO_TS Directory
ro: Deschide director VIDEO_TS

en: Open file
ro: Deschide fișier

en: Open playlist
ro: Deschide playlist

en: Open skin...
ro: Deschide skin...

en: Open subtitles file
ro: Deschide un fișier de subtitrări

en: Open...
ro: Deschide...

en: Open:
ro: Deschide:

en: Options
ro: Opțiuni

en: Options:
ro: Opțiuni:

en: Other
ro: Alte

en: Other advanced settings
ro: Alte setări avansate

en: Other codecs
ro: Alte códecuri

en: Outline
ro: Contur

en: Output
ro: Ieșire

en: Output chroma for the snapshot image (a 4 character string, like "RV32").
ro: Ieșire de crominanță pentru imaginea instantaneu (un șir de 4 caractere, similar cu "RV32")

en: Output data for RRDTool in this file.
ro: Date de ieșire pentru RRDTool în acest fișier.

en: Output destination
ro: Destinație de ieșire

en: Output device
ro: Dispozitiv de ieșire

en: Output file
ro: Fișier de ieșire

en: Output format
ro: Format de ieșire

en: Output modules
ro: Module de ieșire

en: Outputs
ro: Ieșiri

en: Overlay video output
ro: Ieșire video de tip overlay

en: Overlays
ro: Overlay-uri

en: PORTAUDIO audio output
ro: Ieșire audio PORTAUDIO

en: PVR radio device
ro: Dispozitiv radio PVR

en: PVR video device
ro: Dispozitiv video PVR

en: Packetizer modules settings
ro: Setări module pachetizatoare

en: Packetizers
ro: Pachetizoare

en: Parametric Equalizer
ro: Egalizator parametric

en: Partial Extract
ro: Extragere parțială

en: Password
ro: Parolă

en: Paste
ro: Lipește

en: Path
ro: Cale

en: Path of the image file for fake input.
ro: Calea fișierului imagine pentru intrarea falsă.

en: Pause only
ro: Doar pauză

en: Paused
ro: Pauză

en: Performance options
ro: Opțiuni de performanță

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
ro: Decodor Philips OGT (subtitrare SVCD)

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
ro: Pachetizator Philips OGT (subtitrări SVCD)

en: Play and stop
ro: Redă și stop

en: Play faster
ro: Redă mai repede

en: Play files randomly forever
ro: Redă fișierele aleator în mod continuu

en: Play locally
ro: Redă local

en: Play locally the stream while streaming it.
ro: Redă local în timp ce se difuzează sub formă de stream.

en: Play only
ro: Doar redare

en: Play playlist bookmark 1
ro: Redă semnul de carte 1 al playlist-ului

en: Play playlist bookmark 10
ro: Redă semnul de carte 10 al playlist-ului

en: Play playlist bookmark 2
ro: Redă semnul de carte 2 al playlist-ului

en: Play playlist bookmark 3
ro: Redă semnul de carte 3 al playlist-ului

en: Play playlist bookmark 4
ro: Redă semnul de carte 4 al playlist-ului

en: Play playlist bookmark 5
ro: Redă semnul de carte 5 al playlist-ului

en: Play playlist bookmark 6
ro: Redă semnul de carte 6 al playlist-ului

en: Play playlist bookmark 7
ro: Redă semnul de carte 7 al playlist-ului

en: Play playlist bookmark 8
ro: Redă semnul de carte 9 al playlist-ului

en: Play playlist bookmark 9
ro: Redă semnul de carte 9 al playlist-ului

en: Play slower
ro: Redă mai încet

en: Play/Pause
ro: Redă/Pauză

en: Playback control
ro: Control redare

en: Playback control (PBC) usually starts with number 1.
ro: Controlul de redare (PBC) pornește în mod uzual cu numărul 1.

en: Playing
ro: Redare

en: Playlist bookmark 1
ro: Semnul de carte 1 al playlist-ului

en: Playlist bookmark 10
ro: Semnul de carte 10 al playlist-ului

en: Playlist bookmark 2
ro: Semnul de carte 2 al playlist-ului

en: Playlist bookmark 3
ro: Semnul de carte 3 al playlist-ului

en: Playlist bookmark 4
ro: Semnul de carte 4 al playlist-ului

en: Playlist bookmark 5
ro: Semnul de carte 5 al playlist-ului

en: Playlist bookmark 6
ro: Semnul de carte 6 al playlist-ului

en: Playlist bookmark 7
ro: Semnul de carte 7 al playlist-ului

en: Playlist bookmark 8
ro: Semnul de carte 8 al playlist-ului

en: Playlist bookmark 9
ro: Semnul de carte 9 al playlist-ului

en: Playlist is empty
ro: Playlist-ul este gol

en: Playlist view
ro: Vizualizare playlist

en: Please enter an address
ro: Introduceți o adresă

en: Plugins
ro: Plugin-uri

en: Podcast Author
ro: Autor podcast

en: Podcast Category
ro: Categorie podcast

en: Podcast Copyright
ro: Copyright podcast

en: Podcast Duration
ro: Durată podcast

en: Podcast Info
ro: Info podcast

en: Podcast Keywords
ro: Cuvinte cheie podcast

en: Podcast Link
ro: Link podcast

en: Podcast Publication Date
ro: Dată publicare podcast

en: Podcast Size
ro: Dimensiune podcast

en: Podcast Subcategory
ro: Subcategorie podcast

en: Podcast Subtitle
ro: Subtitrare podcast

en: Podcast Summary
ro: Sumar podcast

en: Podcast Type
ro: Tip podcast

en: Podcast URLs list
ro: Listă URL-uri podcast

en: Podcast parser
ro: Analizor de podcast

en: Podcasts
ro: Podcasturi

en: Portaudio identifier for the output device
ro: Identidficator portaudio pentru dispozitivul de ieșire

en: Position
ro: Poziție

en: Positioning method
ro: Metodă de poziționare

en: Post processing
ro: Post procesare

en: Post processing quality
ro: Calitate post procesare

en: Prefer CD-Text info to CDDB info?
ro: Preferă informația Text-CD informației CDDB

en: Preference
ro: Preferințe

en: Preference&s...	Ctrl-S
ro: &Preferințe...	Ctrl-S

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Preferences...
ro: Preferințe...

en: Preferred encoders list
ro: Listă de codoare preferate

en: Preferred packetizer list
ro: Lista de pachetzatoare preferarte

en: Preparer
ro: Preparator

en: Prev Title
ro: Titlul anterior

en: Prevents the audio output from going over a predefined value.
ro: Previne ca ieșirea audio să depășească o valoare predefinită.

en: Prevents the audio output level from going over a predefined value.
ro: Previne ca nivelul de ieșire audio să depășească o valoare predefinită.

en: Previous
ro: Precedentul

en: Previous chapter
ro: Capitolul precedent

en: Previous playlist item
ro: Elementul precedent din playlist

en: Previous title
ro: Titlul precedent

en: Previous track
ro: Pista precedentă

en: Private key file
ro: Fișier cheie privată

en: Probe DVB card for capabilities
ro: Probează capabilitățile cardului DVB

en: Programs
ro: Programe

en: Psycho-acoustic model
ro: Model psihotico-acustic

en: Publisher
ro: Publicist

en: Pure-interlaced mode.
ro: Mod întrețesut pur.

en: Purple
ro: Violet

en: QT Embedded display
ro: Afișaj cu QT inclus

en: QT Embedded video output
ro: Ieșire video cu QT inclus

en: Quality
ro: Calitate

en: Quick &Open File...
ro: Deschide ra&pid un fișier...

en: Quick &Open File...	Ctrl-O
ro: Deschide ra&pid un fișier...	Ctrl-O

en: Quick Open File...
ro: Deschide rapid un fișier...

en: Quiet mode
ro: Mod silențios

en: Quiet mode.
ro: Mod silențios.

en: Quiet synchro
ro: Sincronizare silențioasă

en: Quit
ro: Părăsire

en: Quit VLC
ro: Părăsește VLC

en: RRD output file
ro: Fișier de ieșire RRD

en: RTP Multicast
ro: Multicast RTP

en: RTP Unicast
ro: Unicast RTP

en: RTSP announce
ro: Anunț RTSP

en: RTSP host address
ro: Adresă gazdă RTSP

en: RV32 conversion filter
ro: Filtru de conversie RV32

en: Radio device
ro: Dispozitiv radio

en: Random
ro: Aleator

en: Random Off
ro: Aleator Off

en: Random On
ro: Aleator On

en: Record
ro: Inregistrează

en: Record access filter start/stop.
ro: Pornește/oprește filtrul de acces pentru înregistrare.

en: Record directory
ro: Director pentru înregistrare

en: Red
ro: Roșu

en: Refresh list
ro: Reîmprospătează lista

en: Refresh time
ro: Timp de reîmprospătare

en: Relative font size
ro: Mărime font relativă

en: Remember the options in the wizard during one session of VLC.
ro: Ține minte opțiunile de la asistent pe timpul unei sesiuni a VLC

en: Remember wizard options
ro: Ține minte opțiunile asistentului

en: Remove
ro: Elimină

en: Remove All
ro: Elimină tot

en: Removes all the bookmarks for that stream
ro: Elimină toate semnele de carte pentru acel stream

en: Removes the selected bookmarks
ro: Elimină semnele de carte selectate

en: Repeat All
ro: Repetă tot

en: Repeat Off
ro: Repetare Off

en: Repeat all
ro: Repetă toate

en: Repeat current item
ro: Repetă elementul curent

en: Report a Bug
ro: Raportează un bug

en: Resolution
ro: Rezoluție

en: Restore Defaults
ro: Restaurează la implicit

en: Reverse stereo
ro: Stereo inversat

en: Right
ro: Dreapta

en: Roku HD1000 audio output
ro: Ieșire audio Roku HD1000

en: Romanian
ro: Română

en: Rotates or flips the image
ro: Rotește sau întoarce imaginea

en: Run as daemon process
ro: Execută ca proces demon

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
ro: Rularea VLC în prioritate de timp real permite o programare mult mai precisă și o producție mai bună, în special când conținutul se difuzează sub formă de stream. Totuși acest lucru poate bloca sistemul, sau îl poate face să meargă foarte încet. Ar trebui să activați aceasta numai dacă știți ce faceți.

en: Runs VLC as a background daemon process.
ro: Rulează VLC ca un proces demon în fundal.

en: Russian
ro: Rusă

en: S&ort
ro: S&ortează

en: SAP Announce
ro: Anunț SAP

en: SAP Announce:
ro: Anunț SAP:

en: SAP Announcements
ro: Anunțuri SAP

en: SAP Strict mode
ro: Mod strict SAP

en: SAP announce
ro: Anunț SAP

en: SAP announcement interval
ro: Interval de anunț SAP

en: SAP announcing
ro: Anunțare SAP

en: SAP is a way to publically announce streams that are being sent using multicast UDP or RTP.
ro: SAP este o modalitate de a anunța public stream-urile care sunt trimise folosind UDP sau RTP multicast.

en: SAP multicast address
ro: Adresă multicast SAP

en: SAP timeout (seconds)
ro: Timp de expirare SAP (secunde)

en: SDP URL
ro: URL SDP

en: SDP file parser for UDP
ro: Analizor de fișier SDP pentru UDP

en: SLP Announce:
ro: Anunț SLP:

en: SMB domain
ro: Domeniu SMB

en: SMB input
ro: Intrare SMB

en: SMB password
ro: Parolă SMB

en: SMB user name
ro: Nume utilizator SMB

en: SOCKS password
ro: Parolă SOCKS

en: SOCKS server
ro: Server SOCKS

en: SOCKS user name
ro: Nume utilizator SOCKS

en: SVCD subtitles
ro: Subtitrări SVCD

en: Sample aspect ratio
ro: Eșantion de raport de aspect

en: Sample rate
ro: Rată de eșantionare

en: Saturation
ro: Saturație

en: Save
ro: Salvează

en: Save &As...
ro: Salvează c&a...

en: Save Configuration
ro: Salvează configurație

en: Save File
ro: Salvează fișier

en: Save Messages As...
ro: Salvează mesajele ca...

en: Save Playlist...
ro: Salvează playlist-ul...

en: Save file
ro: Salvează fișier

en: Save file...
ro: Salvează fișier...

en: Save to file
ro: Salvează în fișier

en: Saves the stream to a file. The stream must be a format that VLC recognizes. If desired, the stream can also be transcoded to another format.
    
    Please note that VLC is not very suited for file-to-file transcoding. Its transcoding features are more appropriate for saving network streams.
ro: Folosiți această opțiune pentru salvarea stream-ului într-un fișier. Stream-ul trebuie să fie într-un format pe care VLC îl poate recunoaște. Dacă se dorește, stream-ul poate fi de asemenea transcodat într-un alt format.
    
    Luați notă că VLC nu prea este potrivit pentru transcodare de tip fișier la fișier. Caracteristicile lui de transcodare sunt mai potrivite pentru salvare de stream-uri de rețea.

en: Scale
ro: Scală

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
ro: Factorul de scalare aplicat materialului video în timpul transcodării (ex. 0.25)

en: Scope
ro: Osciloscop

en: Scope for IPv6 announcements (default is 8).
ro: Interval pentru anunțuri IPv6 (implicit este 8).

en: Screen
ro: Ecran

en: Screen Input
ro: Intrare ecran

en: Segments
ro: Segmente

en: Select "Advanced Options" to see all options.
ro: Selectați "Opțiuni avansate" pentru a vedea toate opțiunile.

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Select a stream
ro: Selectează un stream

en: Select all elementary streams
ro: Selectează toate stream-urile elementare

en: Select next DVD chapter
ro: Selectare capitol DVD următor

en: Select previous DVD title
ro: Selectare titlu DVD precedent

en: Select skin
ro: Selectare skin

en: Select the accuracy of 3D object sampling(1 = min and 10 = max)
ro: Selectați acuratețea eșantionării obiectului 3D (1 = minim și 10 = maxim)

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
ro: Selectați sursa de intrare audio. Vedeți opțiunea "intrare video".

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
ro: Selectați tipul de ieșire audio. Vedeți opțiunea "intrare video".

en: Select the desired modules. For more advanced control, the resulting "chain" can be modified.
ro: Selectați modulele dorite. Pentru un control mai avansat, "chain"-ul rezultat poate fi modificat.

en: Select the directory to save to
ro: Selectați directorul pentru salvare

en: Select the file to save to
ro: Selectați fișierul pentru salvare

en: Select the hotkey to display the position.
ro: Selectați hotkey-ul pentru a afișa poziția.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
ro: Selectați hotkey-ul pentru a face un salt lung înapoi.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
ro: Selectați hotkey-ul pentru a face un salt lung înainte.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
ro: Selectați hotkey-ul pentru a face un salt mediu înapoi.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
ro: Selectați hotkey-ul pentru a face un salt mediu înainte.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
ro: Selectați hotkey-ul pentru a face un salt scurt înapoi.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
ro: Selectați hotkey-ul pentru a face un salt scurt înainte.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
ro: Selectați hotkey-ul pentru a face un salt foarte scurt înapoi.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
ro: Selectați hotkey-ul pentru a face un salt foarte scurt înainte.

en: Select the hotkey to quit the application.
ro: Selectați hotkey-ul pentru a părasi aplicația.

en: Select the hotkey to stop playback.
ro: Selectați hotkey-ul pentru a opri redarea.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
ro: Selectați hotkey-ul folosit pentru redare rapidă înainte.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
ro: Selectați hotkey-ul folosit pentru redare lentă.

en: Select the hotkey to use to pause.
ro: Selectați hotkey-ul folosit pentru pauză.

en: Select the hotkey to use to play.
ro: Selectați hotkey-ul folosit pentru redare.

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
ro: Selectați hotkey-ul folosit pentru a sări peste elementul următor din playlist.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
ro: Selectați hotkey-ul folosit pentru a sări peste elementul precedent din playlist.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
ro: Selectați hotkey-ul folosit pentru a schimba starea de ecran complet.

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
ro: Selectați hotkey-ul folosit pentru a schimba starea de pauză.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
ro: Selectați tasta pentru a activa elementul selectat în meniurile DVD.

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
ro: Selectați tasta pentru a alege capitolul următor din DVD

en: Select the key to choose the next title from the DVD
ro: Selectați tasta pentru a alege titlul următor din DVD

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
ro: Selectați tasta pentru a alege capitolul anterior din DVD

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
ro: Selectați tasta pentru a alege titlul precedent din DVD

en: Select the key to decrease audio volume.
ro: Selectați tasta pentru a micșora volumul audio.

en: Select the key to decrease the audio delay.
ro: Selectați tasta pentru a micșora întârzierea audio.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
ro: Selectați tasta pentru a micșora întârzierea subtitrării.

en: Select the key to go back (to the previous media item) in the browsing history.
ro: Selectați tasta pentru a merge înapoi (la elementul media precedent) în istoricul de navigare.

en: Select the key to go forward (to the next media item) in the browsing history.
ro: Selectați tasta pentru a merge înainte (la elementul media următor) în istoricul de navigare.

en: Select the key to increase audio volume.
ro: Selectați tasta pentru a mări volumul audio.

en: Select the key to increase the audio delay.
ro: Selectați tasta pentru a mări întârzierea audio.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
ro: Selectați tasta pentru a mări întârzierea subtitrării.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
ro: Selectați tasta pentru a deplasa în jos selectorul în meniurile DVD.

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
ro: Selectați tasta pentru a deplasa spre stânga selectorul în meniurile DVD.

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
ro: Selectați tasta pentru a deplasa spre dreapta selectorul în meniurile DVD.

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
ro: Selectați tasta pentru a deplasa în sus selectorul în meniurile DVD.

en: Select the key to mute audio.
ro: Selectați tasta pentru audio mut.

en: Select the key to play this bookmark.
ro: Selectați tasta pentru a reda acest semn de carte.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
ro: Selectați tasta pentru a stabili acest semn de carte de playlist.

en: Select the key to take you to the DVD menu
ro: Selectați tasta care vă scoate la meniurile DVD-ului.

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
ro: Selectați stream-ul cu rata de biți maximă sub acea limită.

en: Select the target audio codec. Choose a codec to display more information about it.
ro: Selectați codecul audio țintă. Alegeți un codec pentru a afișa mai multă informație despre el.

en: Select the target video codec. Choose a codec to display more information about it.
ro: Selectați codecul video țintă. Alegeți un codec pentru a afișa mai multă informație despre el.

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
ro: Selectați tipul de intrare al tunerului (Cablu/Antenă).

en: Select the video output type. See the "video input" option.
ro: Selectați tipul de ieșire video. Vedeți opțiunea "intrare video".

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
ro: Selectați dacă subdirectoarele trebuie expandate.
    nimic: subdirectoarele nu apar în playlist.
    pliază: subdirectoarele apar dar sunt expandate la prima redare.
    expandează: toate subdirectoarele sunt expandate.

en: Select whether to use CD Paranoia for jitter/error correction.
    none: no paranoia - fastest.
    overlap: do only overlap detection - not generally recommended.
    full: complete jitter and error correction detection - slowest.
ro: Selectați dacă să fie utilizată paranoia CD pentru corecția jitterului și a erorilor.
    nimic: fără paranoia - cel mai rapid.
    suprapus: detectează doar suprapunerea - în general nerecomandat.
    complet: detecție și corecție completă a jitterului și a erorilor - cel mai încet.

en: Select your audio codec. Click one to get more information.
ro: Selectați codecul audio al dumneavoastră. Clic pe unul pentru a obține mai multe informații.

en: Send rate
ro: Rată de trimitere

en: Sent packets
ro: Pachete trimise

en: Services
ro: Servicii

en: Services Discovery
ro: Descoperire de servicii

en: Services discovery
ro: Descoperire de servicii

en: Services discovery modules
ro: Module de descoperire a serviciilor

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
ro: Modulele de descoperire de servicii sunt facilități care adaugă automat elemente la lista de redare.

en: Session
ro: Sesiune

en: Set playlist bookmark 1
ro: Stabilește semnul de carte 1 al playlist-ului

en: Set playlist bookmark 10
ro: Stabilește semnul de carte 10 al playlist-ului

en: Set playlist bookmark 2
ro: Stabilește semnul de carte 2 al playlist-ului

en: Set playlist bookmark 3
ro: Stabilește semnul de carte 3 al playlist-ului

en: Set playlist bookmark 4
ro: Stabilește semnul de carte 4 al playlist-ului

en: Set playlist bookmark 5
ro: Stabilește semnul de carte 4 al playlist-ului

en: Set playlist bookmark 6
ro: Stabilește semnul de carte 6 al playlist-ului

en: Set playlist bookmark 7
ro: Stabilește semnul de carte 7 al playlist-ului

en: Set playlist bookmark 8
ro: Stabilește semnul de carte 8 al playlist-ului

en: Set playlist bookmark 9
ro: Stabilește semnul de carte 9 al playlist-ului

en: Set subtitle delay (in 1/10s)
ro: Stabilește întârzierea subtitrării (în 1/10s)

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
ro: Stabiliți canalul TV la care va fi stabilit tunerul  (0 inseamnă implicit).

en: Set the encoding used in text subtitles
ro: Stabilește codarea folosită în subtitrările text

en: Set the geometry of the zone to crop. This is set as <width> x <height> + <left offset> + <top offset>.
ro: Stabilește geometria zonei de trunchiat. Aceasta este stabilită ca <lățime> x <înălțime> + <decalaj stânga> + <decalaj deasupra>.

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
ro: Stabiliți luminozitatea imaginii, între 0 și 2. Implicit este 1.

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
ro: Stabiliți contrastul imaginii, între 0 și 2. Implicit este 1.

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
ro: Stabiliți gamma imaginii, între 0,01 și 10. Implicit este 1.

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
ro: Stabiliți nuanța imaginii, între 0 și 360. Implicit este 0.

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
ro: Stabiliți saturația imaginii, între 0 și 3. Implicit este 1.

en: Set the justification of subtitles
ro: Stabilește alinierea subtitrărilor

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
ro: Stabiliți transparența ieșirii video. 1 este netransparent (implicit), 0 este total transparent.

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
ro: Selectați codul de țară al tunerului, cod ce stabilește corespondența frecvență-canal actuală (0 înseamnă implicit).

en: Set this option if the capture device outputs MJPEG
ro: Activați această opțiune dacă echipamentul de captură scoate MJPEG

en: Setting
ro: Setare

en: Settings for VLC's control interfaces
ro: Setări pentru interfețele de control VLC

en: Settings for VLC's interfaces
ro: Setări pentru interfețele VLC

en: Settings for audio+video and miscellaneous decoders and encoders.
ro: Setări pentru audio și video și diverse decodoare și codoare.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
ro: Setări pentru decodoarele și codoarele doar-audio.

en: Settings for the main interface
ro: Setări pentru interfața principală

en: Settings for the video-only decoders and encoders.
ro: Setări pentru decodoarele și codoarele care sunt doar video.

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
ro: Setări legate de comportamentul playlist-ului (de exemplu modul de redare) și de modulele care adaugă automat elemente în playlist (module de "descoperire de servicii").

en: Settings related to the various access methods used by VLC. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
ro: Setări legate de diverse metode de acces folosite de VLC.
    Setările uzuale pe care poate ați dori să le modificați sunt cele de HTTP proxy sau cache.

en: Settings...
ro: Setări...

en: Should act as the master client for the network synchronisation?
ro: Ar trebui să acționeze ca client master pentru sincronizarea rețelei ?

en: Shoutcast TV
ro: TV shoutcast

en: Shoutcast TV listings
ro: Listări de TV shoutcast

en: Shoutcast radio listings
ro: Listări de radio shoutcast

en: Show All
ro: Arată tot

en: Show Interface
ro: Arată interfața

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
ro: Arată stream-uri video evaluate NC17 la utilizarea playlist-urilor video shoutcast.

en: Show a systray icon for VLC
ro: Arată o pictogramă pentru VLC în zona de notificare

en: Show advanced options
ro: Arată opțiunile avansate

en: Show extended GUI (equalizer, image adjust, video filters...) at startup
ro: Arată GUI extins (egalizator, ajustări imagine, filtre video, ...) la pornire

en: Show extended VCD info?
ro: Arată informații VCD extins

en: Show interface
ro: Arată interfața

en: Show interface with mouse
ro: Arată interfața cu mausul

en: Show labels below the icons in the toolbar.
ro: Arată etichete sub pictograme în bara de instrumente.

en: Show labels in toolbar
ro: Arată etichete în bara de instrumente

en: Show shoutcast adult content
ro: Arată conținut pentru adulți shoutcast

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
ro: Arată dialogul ferestrei de proprietăți a dispozitivului selectat înainte de a porni stream-ul.

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
ro: Arată pagina cu proprietățile tunerului [selecție de canale].

en: Show/Hide Interface
ro: Arată/ascunde interfața

en: Silver
ro: Argintiu

en: Simple DirectMedia Layer audio output
ro: Ieșire audio Simple DirectMedia Layer

en: Simplified Chinese
ro: Chineză simplificată

en: Size
ro: Dimensiune

en: Size:
ro: Dimensiune:

en: Skip frames
ro: Omite cadre

en: Skip loop filter
ro: Omite filtrul de buclă

en: Slovak
ro: Slovacă

en: Slovenian
ro: Slovenă

en: Slower
ro: Mai încet

en: Small
ro: Mic

en: Smaller
ro: Mai mic

en: Smooth :
ro: Corelare:

en: Snapshot
ro: Instantaneu

en: Snapshot cache size (number of images to keep).
ro: Dimensiune cache pentru instantanee (numărul imaginilor pentru a fi păstrate).

en: Snapshot height
ro: Înălțime instantaneu

en: Snapshot module
ro: Modúl instantaneu

en: Snapshot width
ro: Lățime instantaneu

en: Socks proxy
ro: Proxy SOCKS

en: Soft
ro: Liniștit

en: Soft rock
ro: Rock liniștit

en: Some options are available but hidden. Check "Advanced options" to see them.
ro: Unele opțiuni sunt disponibile, dar sunt ascunse. Bifați "Opțiuni avansate" pentru a le vedea.

en: Sort by &Title
ro: Sortează după &titlu

en: Source aspect ratio
ro: Raport de aspect al sursei

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: Special modules
ro: Module speciale

en: Specifies the MRL. This can be specified directly or filled in automatically by adjusting the stream settings.
ro: Specifică MRL-ul. Acesta poate fi specificat direct sau completat automat prin ajustarea setărilor stream-ului.

en: Specifies the services discovery modules to load, separated by semi-colons. Typical values are sap, hal, ...
ro: Specifică modulele de descoperire a serviciilor ce trebuie încărcate, separate de punct și virgulă. Valorile tipice sunt sap, hal, ...

en: Specify the deinterlace module to use.
ro: Specifică modulul de deîntrețesere pentru a fi folosit.

en: Spectrometer
ro: Spectrometru

en: Spectrum
ro: Spectru

en: Speed
ro: Viteză

en: Speex audio decoder
ro: Decodor audio speex

en: Speex audio encoder
ro: Decodor audio speex

en: Speex audio packetizer
ro: Pachetizator audio speex

en: Speex comment
ro: Comentariu speex

en: Sphere
ro: Sferă

en: Standard filesystem directory input
ro: Directorul de intrare al sistemului standard de fișiere

en: Start directly in menu
ro: Pornește direct în meniu

en: Start time
ro: Timp de start

en: Start video in fullscreen mode
ro: Pornește imaginea video în modul ecran complet

en: Stereo mode
ro: Mod stereo

en: Stop time
ro: Timp de stop

en: Stopped
ro: Oprit

en: Stream Announcing
ro: Anunțare stream

en: Stream ID of the audio track to use.
ro: ID-ul stream-ului pistei audio folosite.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
ro: ID-ul stream-ului folosit pentru pista de subtitrare.

en: Stream and Media &Info...	Ctrl-I
ro: &Informații media și stream...	Ctrl-I

en: Stream bitrate
ro: Bitrate stream

en: Stream output
ro: Ieșire stream

en: Stream output MRL
ro: MRL ieșire stream

en: Stream output is what allows VLC to act as a streaming server or to save incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
ro: Ieșirea de stream este cea care permite VLC să se comporte ca un server de streaming sau să salveze stream-urile primite.
    Stream-urile sunt mai întâi multiplexate și apoi trimise printr-un modul "ieșire de acces" care poate ori să salveze stream-ul într-un fișier, ori să îl trimită ca stream (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Modulele de stream de ieșire permit procesarea avansată a stream-ului (transcodare, duplicare, ...).

en: Stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it does not work over the Internet.
ro: Difuzează sub formă de stream către un grup dinamic de calculatoare aflate pe o rețea activată pentru multicast. Aceasta este metoda cea mai eficientă de a difuza sub formă de stream către mai multe calculatoare, dar nu va funcționa prin internet.

en: Stream to a single computer.
ro: Difuzează sub formă de stream către un singur calculator.

en: Stream to network
ro: Difuzează sub formă de stream în rețea

en: Stream to several computers. This method is less efficient, as the server needs to send the stream several times.
ro: Difuzează sub formă de stream către mai multe calculatoare. Această metodă este mai puțin eficientă, deoarece serverul trebuie să trimită stream-ul de mai multe ori.

en: Stream/Save
ro: Difuzează sub formă de stream și/sau salvează

en: Streaming and Transcoding Options
ro: Opțiuni de transcodare și streaming

en: Streaming method
ro: Metodă de streaming

en: Streaming/Exporting Wizard...
ro: Asistent pentru streaming/export...

en: Streaming/Saving:
ro: Streaming/Salvare:

en: Streaming/Transcoding Wizard
ro: Asistent pentru streaming/transcodare

en: Stretch the video to fill the entire window when resizing the video instead of keeping the aspect ratio and displaying black borders.
ro: Atunci când se redimensionează imaginea video, întinde de ea cât să umple întreaga fereastră în loc să se păstresze raportul de aspect și să fie afișate borduri negre.

en: Stretch video to fill window
ro: Întinde imaginea video cât să umple fereastra

en: Subdirectory behavior
ro: Comportament subdirector

en: Subpictures
ro: Subimagini

en: Subpictures filter module
ro: Modúl de filtre de subimagini

en: Subtitle
ro: Subtitrare

en: Subtitle File
ro: Fișier subtitrare

en: Subtitle autodetection fuzziness
ro: Precizie de detectare automată a subtitrării

en: Subtitle autodetection paths
ro: Căi de detectare automată a subtitrărilor

en: Subtitle delay down
ro: Micșorare întârziere de subtitrare

en: Subtitle delay up
ro: Creștere întârziere de subtitrare

en: Subtitle demuxer settings
ro: Setări demultiplexor subtitrări

en: Subtitle language
ro: Limbă subtitrare

en: Subtitle options
ro: Opțiuni subtitrare

en: Subtitles
ro: Subtitrări

en: Subtitles Track
ro: Pistă de subtitrări

en: Subtitles codec
ro: Codec subtitrări

en: Subtitles encoding
ro: Codare subtitrări

en: Subtitles file
ro: Fișier subtitrare

en: Subtitles format
ro: Format subtitrări

en: Subtitles justification
ro: Aliniere subtitrări

en: Subtitles overlay
ro: Overlay subtitrări

en: Subtitles text encoding
ro: Codare pentru text subtitrări

en: Subtitles track
ro: Pistă de subtitrări

en: Subtitles track ID
ro: ID pistă de subtitrări

en: Subtitles/OSD
ro: Subtitrări/OSD

en: Summary
ro: Sumar

en: Swedish
ro: Suedeză

en: Switch interface
ro: Comutare interfață

en: System Id
ro: ID Sistem

en: Systray icon
ro: Pictogramă în zona de notificare

en: TCP input
ro: Intrare TCP

en: Take video snapshot
ro: Ia un instantaneu video

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
ro: Ia un instantaneu video și îl scrie pe disc.

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
ro: Rata de biți țintă a stream-ului video transcodat

en: Target output frame rate for the video stream.
ro: Rata țintă a cadrelor de ieșire pentru stream-ul video.

en: Target:
ro: Țintă:

en: Tarkin decoder module
ro: Modul decodor Tarkin

en: Taskbar
ro: Bară de sarcini (taskbar)

en: Teal
ro: Aquamarin

en: Techno-Industrial
ro: Industrial-tehno

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
ro: Informează VLC că este lansat datorită unei asocieri de fișier în sistemul de operare

en: Telnet Interface
ro: Interfață telnet

en: Text position
ro: Poziție text

en: Text renderer
ro: Randare de text

en: Text rendering module
ro: Modúl de randare de text

en: Text subtitles decoder
ro: Decodor subtitrări text

en: Thai
ro: Tailandeză

en: The above message had unknown log level
ro: Mesajul de mai sus a avut un nivel de log necunoscut

en: The step size of the volume is adjustable using this option, in a range from 0 to 1024.
ro: Pasul de reglaj al volumului este ajustabil prin utilizarea acestei opțiuni, într-un interval de la 0 la 1024.

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background. Note that this feature only works in overlay mode and the desktop must not already have a wallpaper.
ro: Modul tapet permite afișarea materialului video ca fundal de desktop. Notați că această proprietate funcționează doar în modul overlay și desktopul nu trebuie să aibă deja un fundal.

en: Theora comment
ro: Comentariu theora

en: Theora video decoder
ro: Decodor video theora

en: Theora video encoder
ro: Codor video theora

en: Theora video packetizer
ro: Pachetizator video theora

en: There are two possible playlist views in the interface : the normal playlist (separate window), or an embedded playlist (within the main interface, but with less features). You can select which one will be available on the toolbar (or both).
ro: Sunt două posibile vizualizări de playlist-uri în interfață: playlist-ul normal (fereastră separată), sau un playlist inclus (în interiorul interfeței principale, dar cu mai puține facilități). Puteți selecta care din ele vor fi disponibile pe bara de instrumente (sau amândouă).

en: These are general settings for audio output modules.
ro: Acestea sunt setările generale pentru modulele de ieșire

en: These are general settings for video/audio/subtitles encoding modules.
ro: Acestea sunt setări generale pentru module de codare video/audio/subtitrări.

en: These are the settings for the input, demultiplexing and decoding parts of VLC. Encoder settings can also be found here.
ro: Acestea sunt setările pentru părțile de intrare, demultiplexare și decodare ale VLC. Setările codorului pot fi de asemenea găsite aici.

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
ro: Aceste opțiuni vă permit să configurați interfețele folosite de VLC. Puteți să selectați interfața principală, modulele de interfață adiționale și să definiți diverse alte opțiuni asemănătoare.

en: These options allow you to enable special CPU optimizations. You should always leave all these enabled.
ro: Aceste opțiuni vă permit să activați optimizările speciale ale CPU. Ar trebui să lăsați toate acestea activate întotdeauna.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
ro: Aceste opțiuni vă permit să modificați comportamentul subsistemului audio și să adaugați filtre care pot fi folosite pentru post procesare sau efecte vizuale (analizator de specctru, etc.).
    Activați aici aceste filtre și configurati-le în secțiunea de module "filtre audio".

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
ro: Aceste opțiuni vă permit să modificați comportamentul subsistemului de intrare, cum ar fi dispozitive DVD sau VCD, setările interfeței de rețea sau ale canalului de subtitrare.

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures filters (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subpictures filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
ro: Aceste opțiuni vă permit să modificați comportamentul subsistemului de subimagini. De exemplu puteți să activați filtre de subimagini (logo-uri, etc.). Activați aici aceste filtre și configurați-le în secțiunea de module "filtre subimagini". Puteti seta de asemenea diverse alte opțiuni de subimagini.

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
ro: Aceste opțiuni vă permit să modificați comportamentul subsistemului ieșirii video. De exemplu puteți să activați filtre video (deîntrețesere, ajustare imagine, etc.). Activați aici aceste filtre și configurați-le în seclecțiunea de module "filtre video". Puteți de asemenea să setați diverse alte opțiuni video.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
ro: Aceste opțiuni vă permit să selectați modulele implicite. Lăsați-le în pace în afara cazului în care știți într-adevăr ceeace faceți.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
ro: Aceste opțiuni vă permit să stabiliți opțiunile globale implicite pentru subsistemul stream-ului de ieșire.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
ro: Aceste opțiuni definesc comportamentul playlist-ului. Asupra unora dintre ele se poate interveni în fereastra de dialog a playlist-ului.

en: These settings affect chroma transformation modules.
ro: Aceste setări afectează modulele pentru transformări de crominanță.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
ro: Aceste setări sunt asocierile de taste globale ale VLC, cunoscute ca "hotkeys".

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
ro: Aceasta adaugă filtre de post procesare audio, pentru a modifica randarea sunetului.

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or to clone or distort the video window.
ro: Aceasta adaugă filtre de postprocesare pentru mărirea calitatății imaginii, de exemplu pentru deîntrețesere, sau pentru clonarea sau distorsionarea ferestrei video.

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
ro: Aceasta vă permite să păstrați o instanță unică a unui stream de ieșire pentru multiple elemente din playlist (inserează automat ieșirea de stream găsită dacă nu este specificat)

en: This allows you to modify the Diffie-Hellman prime's number of bits, used for TLS or SSL-based server-side encryption. This is generally not needed.
ro: Aceasta vă permite să modificați numărul prim Diffie-Hellman de biți, folosit pentru criptarea în partea serverului bazată pe TLS sau SSL.

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
ro: Aceasta vă permite să selectați ordinea în care VLC își va alege pachetizatoarele.

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
ro: Aceasta vă permite să stabiliți viteza animației (între 1 și 10, implicit este 6)

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
ro: Aceasta vă permite să stabiliți rezoluția afișajului Goom (o rezoluție mai mare va fi mai drăguță dar este mai solicitantă pentru CPU).

en: This allows you to specify a group for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
ro: Aceasta vă permite să specificați un grup pentru sesiune, care va fi anunțat dacă alegeți să folosiți SAP.

en: This allows you to specify a name for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
ro: Aceasta vă permite să specificați un nume pentru sesiune, care va fi anunțat dacă alegeți să folosiți SAP.

en: This allows you to specify the Time-To-Live for the output stream.
ro: Aceasta vă permite să specificați un Timp-până-la-Live pentru stream-ul de ieșire.

en: This automatically enables timeshifting for streams discovered through SAP announcements.
ro: Aceasta activează automat decalajul temporal pentru sream-uri descoperite prin anunțuri SAP.

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
ro: Aceasta determină cât de precisă va fi potrivirea între numele fișierului video și numele fișierului cu subtitrarea. Opțiunile sunt:
    0 = fără detectare automată de subtitrări
    1 = orice fișier de subtitrare
    2 = orice fișier de subtitrare ce conține numele filmului
    3 = fișierul de subtitrare al cărui nume se potrivește cu numele de fișier al filmului plus caractere adiționale
    4 = fișierul de subtitrare al cărui nume se potrivește exact cu numele de fișier al filmului

en: This does not appear to be a valid multicast address
ro: Aceasta nu pare a fi o adresă de multicast validă

en: This ensures that the server certificate is valid (i.e. signed by an approved Certification Authority).
ro: Aceasta asigură că certificatul de server este valid (i.e. semnat de o Autoritate Certificatoare aprobată).

en: This ensures that the server hostname in certificate matches the requested host name.
ro: Aceasta asigură că numele de gazdă al serverului în certificat se potrivește cu numele de gazdă cerut.

en: This integer when viewed in binary is a debugging mask
    meta info          1
    events             2
    MRL                4
    external call      8
    all calls (0x10)  16
    LSN       (0x20)  32
    seek      (0x40)  64
    libcdio   (0x80) 128
    libcddb  (0x100) 256
ro: Acest întreg, când este văzut în mod binar, este o mască pentru debug
    info meta                1
    evenimente               2
    MRL                      4
    apel extern              8
    toate apelurile (0x10)  16
    LSN             (0x20)  32
    căutare         (0x40)  64
    libcdio         (0x80) 128
    libcddb        (0x100) 256

en: This is the audio codec that will be used.
ro: Acesta este codecul audio care va fi folosit.

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ro: Aceasta este metoda de ieșire audio folosită de VLC. Comportamentul implicit este de a selecta automat cea mai bună metodă disponibilă.

en: This is the default Audio CD device to use.
ro: Acesta este dispozitivul CD audio pentru a fi folosit implicit.

en: This is the default Audio CD device to use. If you don't specify anything, we'll scan for a suitable CD-ROM device.
ro: Acesta este dispozitivul CD audio pentru a fi folosit implicit. Dacă nu specificați nimic, VLC va scana și va căuta o unitate CD-ROM potrivită.

en: This is the default DVD device to use.
ro: Acesta este dispozitivul DVD pentru a fi folosit implicit.

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (eg. D:)
ro: Acesta este unitatea DVD (sau fișierul) pentru a fi folosită implicit. Nu uitați cele două puncte după litera unității (ex. D:)

en: This is the default VCD device to use.
ro: Acesta este dispozitivul VCD pentru a fi folosit implicit.

en: This is the default VCD device to use. If you don't specify anything, we'll scan for a suitable CD-ROM device.
ro: Acesta este dispozitivul VCD pentru a fi folosit implicit. Dacă nu specificați nimic, VLC va scana și va căuta o unitate CD-ROM potrivită.

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
ro: Aceasta este interfața principală folosită de VLC. Comportamentul implicit este de a selecta automat cel mai bun modúl disponibil.

en: This is the maximum number of resumed TLS sessions that the cache will hold.
ro: Acesta este numărul maxim de sesiuni TLS reluate care vor fi ținute în cache.

en: This is the subtitles codec that will be used.
ro: Acesta este codecul de subtitrări care va fi folosit

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ro: Aceasta este metoda de ieșire video folosită de VLC. Comportamentul implicit este de a selecta automat cea mai bună metodă disponibilă.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
ro: Acesta este nivelul de detaliere a verbosității (0=numai erori și mesaje standard, 1=avertismente, 2=debug).

en: This is the video codec that will be used.
ro: Acesta este codecul video care va fi folosit.

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
ro: Acesta este modulul codorului video care va fi folosit (și opțiunile lui asociate).

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
ro: Această opțiune adaugă un deplasament (pozitiv sau negativ) la prioritățile implicite ale VLC. O puteți folosi să reglați prioritatea VLC în raport cu alte programe, sau față de alte instanțe ale VLC.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ro: Acesată opțiune poate fi folosită pentru a modifica modul în care VLC își selectează códecurile (metodele de decompresie). Doar utilizatorii avansați ar trebui să modifice această opțiune, deoarece aceasta poate întrerupe redarea tuturor stream-urilor.

en: This page allows to select how the input stream will be sent.
ro: Această pagină permite selectarea modului în care va fi trimis stream-ul de intrare.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
ro: Acest program nu vine CU NICIO GARANȚIE, în limitele permise de lege.
    Puteți să îl redistribuiți în acord cu termenii Licenței Publice Generale GNU;
    vedeți fișierul COPYING pentru detalii.
    Scris de echipa VideoLAN; vedeți fișierul AUTHORS.

en: This saves the audio output volume when you use the mute function. You should not change this option manually.
ro: Aceasta salvează valoarea volumului ieșirii audio când selectați funcția de mut. Ar trebui să nu modificați manual această opțiune.

en: This stream will always be opened at VLC startup.
ro: Acest stream va fi deschis întotdeauna la pornirea VLC.

en: This uses a high quality audio resampling algorithm. High quality audio resampling can be processor intensive so you can disable it and a cheaper resampling algorithm will be used instead.
ro: Aceasta folosește un algoritm de reeșantionare audio de înaltă calitate. Reeșantionarea audio de înaltă calitate poate fi solicitantă pentru procesor, așa că o puteți dezactiva, caz în care se va folosi un algoritm de reeșantionare mai ieftin.

en: This will force a mono audio output.
ro: Aceasta va forța o ieșire audio mono.

en: This wizard allows to configure simple streaming or transcoding setups.
ro: Acest asistent permite configurări simple de streaming și transcodare

en: This wizard helps you to stream, transcode or save a stream.
ro: Acest asistent vă ajută să difuzați sub formă de stream, să transcodați, sau să salvați un stream.

en: This wizard only contains a small subset of VLC's streaming and transcoding capabilities. Use the Open and Stream Output dialogs to access all of them.
ro: Acest asistent conține doar un mic subset din capabilitățile de difuzare sub formă de stream și de transcodare ale VLC. Folosiți dialogurile 'Deschide' și 'Stream de ieșire' pentru a le accesa pe toate.

en: Time
ro: Timp

en: Time (in seconds) to wait for a response from the CDDB server
ro: Timpul (în secunde) de așteptare a unui răspuns din partea serverului CDDB

en: Time To Live (TTL):
ro: Timp până la Live (TTL):

en: Time-To-Live (TTL)
ro: Timp-până-la-Live (TTL)

en: Time-To-Live of the outgoing stream.
ro: Timp-până-la-Live al stream-ului de ieșire.

en: Timeshift
ro: Decalaj temporal

en: Timeshift directory
ro: Director pentru decalaj temporal

en: Timeshift granularity
ro: Granularitate decalaj temporal

en: Title
ro: Titlu

en: Title %i
ro: Titlul %i

en: Title metadata
ro: Metadată titlu

en: Title number.
ro: Număr titlu.

en: To
ro: Către

en: Tool
ro: Instrument

en: Top
ro: Sus de tot

en: Top-Left
ro: Stânga-Sus

en: Top-Right
ro: Dreapta-Sus

en: Total height of the mosaic, in pixels.
ro: Înălțimea totală a mozaicului, în pixeli.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
ro: Lățimea totală a mozaicului, în pixeli.

en: Track
ro: Pistă

en: Track %i
ro: Pista %i

en: Track Number
ro: Număr pista

en: Track number.
ro: Număr pistă.

en: Track settings
ro: Setări pistă

en: Track size (in sectors)
ro: Mărime pistă (în sectoare)

en: Tracks
ro: Piste

en: Transcode
ro: Transcodează

en: Transcode audio
ro: Transcodează audio

en: Transcode video
ro: Transcodează video

en: Transcode video (if available)
ro: Transcodează video (dacă este disponibil)

en: Transcode/Save to file
ro: Transcodează/Salvează în fișier

en: Transcode:
ro: Transcodează:

en: Transcoding options
ro: Opțiuni de transcodare

en: Transformation
ro: Transformare

en: Transparency
ro: Transparență

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
ro: Transparența pozelor mozaic din prim-plan. 0 înseamnă transparent, 255 opac (implicit).

en: Transponder/multiplex frequency
ro: Frecvență transponder/multiplexor

en: Trivial audio mixer
ro: Mixer audio trivial

en: Trust MPEG timestamps
ro: Încredere în marcajul temporal MPEG

en: Try to work around buggy OSS drivers
ro: Încearcă lucrul în jurul driverelor OSS cu bug-uri

en: Tuner TV Channel
ro: Canal tuner TV

en: Tuner country code
ro: Codul de țară al tunerului

en: Tuner input type
ro: Tipul de intrare al tunerului

en: Tuner properties
ro: Proprietăți tuner

en: Turkish
ro: Turcă

en: Turn off all warning and information messages.
ro: Dezactivează toate mesajele de atenționare și informare.

en: Two pass
ro: Două treceri

en: Type
ro: Tip

en: Type 'pause' to continue.
ro: Tipărește 'pause' pentru a continua.

en: UDP Multicast
ro: Multicast UDP

en: UDP Unicast
ro: Unicast UDP

en: UDP port
ro: Port UDP

en: UDP stream output
ro: Stream de ieșire UDP

en: UDP/RTP input
ro: Intrare UDP/RTP

en: URL metadata
ro: Metadată URL

en: UTF-8 subtitles autodetection
ro: Detectare automată subtitrări UTF-8

en: Unable to find playlist
ro: Nu se poate găsi playlist-ul

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
ro: Anulează truncherea unui pixel din partea de jos a imaginii video

en: Uncrop one pixel from the left of the video
ro: Anulează truncherea unui pixel din partea din stânga a imaginii video

en: Uncrop one pixel from the right of the video
ro: Anulează truncherea unui pixel din partea din dreapta a imaginii video

en: Uncrop one pixel from the top of the video
ro: Anulează truncherea unui pixel din partea de sus a imaginii video

en: Undefined
ro: Nedefinit

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unknown soundcard
ro: Palcă de sunet necunoscută

en: Update
ro: Actualizează

en: Updates
ro: Actualizări

en: Use CD audio controls and output?
ro: Folosește contoalele și ieșirea audio a CD-ului

en: Use Navigation-style playback?
ro: Folosește pentru playback un stil de tip navigare

en: Use S/PDIF when available
ro: Folosește S/PDIF când este disponibil

en: Use SAP cache
ro: Folosește cache de SAP

en: Use VLC as a stream server
ro: Folosește VLC ca server de stream

en: Use a plugins cache
ro: Folosește un cache de plugin-uri

en: Use a subtitles file
ro: Folosește un fișier de subtitrări

en: Use an external subtitles file.
ro: Folosește un fișier de subtitrări extern.

en: Use as Desktop Background
ro: Folosește ca fundal de desktop

en: Use float32 output
ro: Folosește ieșire float32

en: Use minimal interface, with no toolbar and fewer menus.
ro: Folosește o interfață minimală, fără bară de instrumente și cu mai puține meniuri.

en: Use playback control?
ro: Folosește control de redare

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
ro: Folosește numere secvențiale în loc de mărci de timp pentru numerotarea instantaneelor

en: Use subtitle file
ro: Foloșeste fișier subtitrare

en: Use the video as the Desktop Background Desktop icons cannot be interacted with in this mode.
ro: Folosește imaginea video ca fundal de desktop. Pictogramele de pe desktop nu pot fi accesate în acest mod.

en: Use this to re-encode a stream and save it to a file.
ro: Folosește aceasta pentru a recoda un stream și a-l salva într-un fișier.

en: Use this to read only a part of the stream. To use, enter the starting and ending times (in seconds).
    
    Note: You must be able to control the incoming stream (for example, a file or a disc, but not a RTP/UDP network stream).
ro: Folosiți această opțiune pentru a citi doar o parte a stream-ului. Pentru a o folosi, introduceți timpii de început și sfârșit (în secunde).
    
    Notă: trebuie să puteți să controlați stream-ul de sosire (de exemplu, un fișier sau un disc, dar nu un stream RTP/UDP).

en: Use this to stream on a network
ro: Folosiți această opțiune pentru difuzare sub formă de stream într-o rețea.

en: Use this to stream on a network.
ro: Folosiți această opțiune pentru difuzare sub formă de stream într-o rețea.

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over Internet. RTP headers will be added to the stream
ro: Folosește aceasta pentru a difuza sub formă de stream către un grup dinamic de calculatoare aflate pe o rețea activată pentru multicast. Aceasta este metoda cea mai eficientă de a difuza sub formă de stream către mai multe calculatoare, dar nu va funcționa prin internet. La stream vor fi adăugate header-e RTP.

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over the Internet.
ro: Folosește aceasta pentru a difuza sub formă de stream către un grup dinamic de calculatoare aflate pe o rețea activată pentru multicast. Aceasta este metoda cea mai eficientă de a difuza sub formă de stream către mai multe calculatoare, dar nu va funcționa prin internet.

en: Use this to stream to a single computer.
ro: Folosește acest stream pentru un singur calculator.

en: User
ro: Utilizator

en: Username
ro: Nume utilizator

en: VBR mode
ro: Mod VBR

en: VCD Format
ro: Format VCD

en: VCD device
ro: Dispozitiv VCD

en: VCD input
ro: Intrare VCD

en: VLC - Controller
ro: Controler - VLC

en: VLC is started from file association
ro: VLC pornește pe baza asocierii de fișier

en: VLC preferences
ro: Preferințe VLC

en: VLC version %s
ro: Versiune VLC %s

en: VLC's implementation of Video On Demand
ro: Implementarea VLC pentru video la cerere (Video On Demand)

en: VLM Control...	Ctrl-V
ro: Control VLM...	Ctrl-V

en: VLM configuration file
ro: Fișier de configurare VLM

en: VLM stream
ro: Stream VLM

en: Verbosity (0,1,2)
ro: Verbositate (0,1,2)

en: Video Bitrate:
ro: Rată de biți video

en: Video Codec:
ro: Codec video

en: Video Device
ro: Dispozitiv video

en: Video Options
ro: Opțiuni video

en: Video Track
ro: Pistă video

en: Video alignment
ro: Aliniament video

en: Video bitrate
ro: Rată de biți video

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
ro: Toleranță rată biți video în kbit/s.

en: Video codec
ro: Codec video

en: Video codecs
ro: Codecuri video

en: Video crop (bottom)
ro: Trunchiere video (jos)

en: Video crop (left)
ro: Trunchiere video (stânga)

en: Video crop (right)
ro: Trunchiere video (dreapta)

en: Video crop (top)
ro: Trunchiere video (sus)

en: Video cropping
ro: Cropare video video

en: Video device name
ro: Nume dispozitiv video

en: Video encoder
ro: Codor video

en: Video filter
ro: Filtru video

en: Video filter module
ro: Modúl filtru video

en: Video filters
ro: Filtre video

en: Video filters are used to postprocess the video stream.
ro: Filtrele video sunt folosite pentru postprocesarea stream-ului video.

en: Video filters settings
ro: Setări filtre video

en: Video frame-rate
ro: Rată cadre video

en: Video height
ro: Înălțime video

en: Video input chroma format
ro: Formatul de crominanță pentru intrarea video

en: Video input frame rate
ro: Frecvența de cadre pentru intrarea video

en: Video output module
ro: Modúl de ieșire video

en: Video scaling
ro: Scalare video

en: Video settings
ro: Setări video

en: Video size
ro: Dimensiune video

en: Video snapshot directory (or filename)
ro: Directorul de instantaneu video (sau nume de fișier)

en: Video snapshot file prefix
ro: Prefix de fișier pentru instantaneul video

en: Video snapshot format
ro: Format de instantaneu video

en: Video title
ro: Titlu video

en: Video transformation filter
ro: Filtru de transformare video

en: Video width
ro: Lățime video

en: Video4Linux input
ro: Intrare Video4Linux

en: View
ro: Vizualizare

en: Visualizations
ro: Vizualizări

en: Volume
ro: Volum

en: Volume Down
ro: Scade volumul

en: Volume Set
ro: Stabilire volum

en: Volume Up
ro: Crește volumul

en: Volume down
ro: Volum mai încet

en: Volume normalization
ro: Normalizare volum

en: Volume normalizer
ro: Normalizator volum

en: Volume up
ro: Volum mai tare

en: Vorbis audio decoder
ro: Decodor audio vorbis

en: Vorbis audio encoder
ro: Codor audio vorbis

en: Vorbis audio packetizer
ro: Pachetizator audio vorbis

en: Vorbis comment
ro: Comentariu vorbis

en: Vorbis is a free audio codec (useable with OGG)
ro: Vorbis este un codec audio liber (utilizabil cu OGG)

en: Wallpaper
ro: Tapet

en: Web Interface
ro: Interfață web

en: When streaming using UDP, the streams can be announced using the SAP/SDP announcing protocol. This way, the clients won't have to type in the multicast address, it will appear in their playlist if they enable the SAP extra interface.
    If you want to give a name to your stream, enter it here, else, a default name will be used.
ro: La difuzarea sub formă de stream utilizând UDP, stream-urile pot fi anunțate folosind protocolul de anunțare SAP/SDP.  În acest mod, clienții nu vor fi nevoiți să introducă adresa multicast, aceasta va apărea în playlist-ul lor dacă activează extra interfața SAP.
    Dacă vreți să dați un nume stream-ului dumneavoastră, introceți-l aici, altfel se va folosi un nume implicit.

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
ro: Atunci când controlul de curgere SAP este dezactivat, aceasta vă permite să stabiliți intervalul fix între anunțurile SAP.

en: When this is enabled, the interface is shown when you move the mouse to the edge of the screen in fullscreen mode.
ro: Când aceasta este activată, interfața este arătată când mișcați mausul spre marginea ecranului în modul ecran complet.

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
ro: Când aceasta este activată, interfața va arăta o casetă de dialog de fiecare dată când este necesară o introducere din partea utilizatorului.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
ro: Când aceasta este activată, preferințele și/sau interfețele vor arăta toate optiunile disponibile, incluzându-le și pe cele pe care majoritatea utilizatorilor nu ar trebui să le atingă niciodată.

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
ro: Când acesta este setat, analizorul SAP va renunța la unele anunțuri neconforme.

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
ro: Când folosiți intrarea PVR (sau o sursă foarte neregulată), ar trebui să setați aceasta la 10000.

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
ro: La utilizarea opțiunii de instanță unică, așează elementele la coadă și continuă redarea elementului curent.

en: White
ro: Alb

en: Width
ro: Lățime

en: Width of the snapshot image.
ro: Lățimea imaginii instantaneu.

en: Window
ro: Fereastră

en: Window decorations
ro: Decorațiuni fereastră

en: Window properties
ro: Proprietăți fereastră

en: X coordinate
ro: Coordonata X

en: XSPF playlist
ro: Playlist XSPF

en: Y coordinate
ro: Coordonata Y

en: Yellow
ro: Galben

en: Yes
ro: Da

en: You can force the audio output frequency here. Common values are -1 (default), 48000, 44100, 32000, 22050, 16000, 11025, 8000.
ro: Puteti forța aici frecvența ieșirii audio. Valorile uzuale sunt -1 (implicit), 48000, 44100, 32000, 22050, 16000, 11025, 8000.

en: You can manually select a language for the interface. The system language is auto-detected if "auto" is specified here.
ro: Puteți selecta manual o limbă pentru interfață. Liba sistemului este detectată automat dacă aici este specificat "Auto".

en: You can select control interfaces for VLC.
ro: Puteți selecta interfețe de control pentru VLC.

en: You can select which memory copy module you want to use. By default VLC will select the fastest one supported by your hardware.
ro: Puteți selecta care modúl de copiere a memoriei vreți să folosiți. În mod implicit VLC îl va selecta pe cel mai rapid suportat de hardware-ul pe care îl aveți.

en: You can set the default audio output volume here, in a range from 0 to 1024.
ro: Puteți stabili aici volumul implicit al ieșirii audio, într-un interval de la 0 la 1024.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
ro: Puteți folosi această opțiune pentru a plasa subtitrările dedesubtul filmului, în loc de deasupra lui. Încercați mai multe poziții.

en: You can zoom the video by the specified factor.
ro: Puteți face zoom asupra imaginii video cu factorul specificat.

en: You must choose a stream
ro: Trebuie să alegeți un stream

en: [cdda:][device][@[track]]
ro: [cdda:][dispozitiv][@[pistă]]

en: aRts audio output
ro: Ieșire audio aRts

en: ask for extra verbosity when displaying help
ro: cere verbositate suplimentară la afișarea ajutorului

en: bits
ro: biți

en: cddax://[device-or-file][@[T]track]
ro: cddax://[echipament-sau-fișier][@[P]pistă]

en: collapse
ro: pliază

en: default
ro: implicit

en: email address reported to CDDB server
ro: Adresa de e-mail raportată către serverul CDDB

en: end
ro: sfârșit

en: expand
ro: expandează

en: extended selection list
ro: listă selecție extinsă

en: float
ro: flotant

en: full
ro: complet

en: integer
ro: întreg

en: key
ro: tastă

en: last config
ro: ultima configurație

en: main program
ro: program principal

en: no
ro: niciun

en: none
ro: nimic

en: overlap
ro: suprapus

en: play list
ro: playlist

en: print a list of available modules
ro: tipărește o listă cu toate modulele disponibile

en: print help for the advanced options
ro: tiparețte ajutorul pentru opțiunile avansate

en: print version information
ro: tipărește informația despre versiune

en: reset the current config to the default values
ro: resetează configurația curentă la valorile implicite

en: resets the current plugins cache
ro: resetează cache-ul de plugin-uri curent

en: save the current command line options in the config
ro: salvează opțiunile liniei de comandă curente în configurare

en: selection list
ro: listă selecție

en: simple
ro: simplu

en: slow
ro: arată

en: string
ro: șir

en: title
ro: titlu

en: type
ro: tip

en: unknown type
ro: tip necunoscut

en: use alternate config file
ro: folosește un fișier de configurare alternativ

en: wxWidgets interface module
ro: Modúl interfață wxWidgets
